بال میل

بال میل

اگر صنایع مختلف وجود نداشتتد، هرگز زندگی بشر دچار تغییر نمی شد و مانند انسان های اولیه زندگی می کرد. خوشبختانه صنایع زیادی احداث شده اند که بعضی از آن ها با یکدیگر مرتبط و بعضی از هم مجزا هستند. برای چرخیدن چرخ صنعت مواد اولیه با کیفیت و مناسبی لازم است. معمولا بشر از طبیعت تمامی موادی که لازم دارد را برداشت می کند. به جان کوه ها افتاده و از دل کوه مواد معدنی و عناصر را دریافت خواهد کرد. اما مشکلی که وجود دارد نمی توان این مواد اولیه ی استخراجی را مستقیما راهی کارخانه کرد و به عنوان متریال و مواد اولیه مورد استفاده قرار داد.

دستگاه های زیادی برای پردازش و تبدیل مواد طبیعی ساخته شده اند که می توانند ماهیت این عناصر و حالت فیزیکی آن ها را تغییر دهندو یکی از تجهیزات بسیار کاربردی رد طی این امر بال میل می باشد. بال میل ها در انواع مختلفی ساخته شده اند که با ساز و کار منحصر به فرد خود مواد غیر فلزی و مربوط را به اجزای کوچک تر و حتی مواد پودری تبدیل خواهند کرد. در این مبحث هدف ما شرح بال میل و مباحث مربوط به این دستگاه ف.ق العاده است، در ادامه ما را همراهی کرده و اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

بال میل چیست؟

نام دیگر بال میل آسیاب گلوله ای است، ساختار بال میل به نحوی طراحی شده است تا بتوان مواد صنعتی را آسیاب کرد. می توان بال میل را در گروه آسیاب های مختلف صنعتی قرار داد. هدف از ساخت بال میل تبدیل مواد طبیعی به اجزای کوچکتر است، بدون استفاده از آسیاب های صنعتی در صنعت دچار مشکلات زیادی و صرف هزینه های بسیاری خواهیم شد.

ویژگی منحصر به فرد بال میل چنین است که برای آسیاب کردن مواد معدنی غیر فلزی ساخته شده و از این رو ساختار بسیار متفاوتی نسبت به سایر آسیاب های صنعتی دارد. از این رو شکل ظاهری بال میل منحصر به فرد بوده و نحوه ی عملکردش متفاوت است.

بال میل شباهت زیادی به کوره دوار دارد، زیرا از استوانه ی بزرگی ساخته شده است که لایه های داخلی و بیرونی آن متفاوت است، تا متریال به خوبی بتوانند درون بال میل بچرخند و به قطعات کوچک تر تقسیم شوند. یک رینگ بزرگ و قطور در ابتدای استوانه ی بال میل قرار داد که دارای چرخ دنده های مختلفی است. این استوانه از جنس آلیاژ های فلزی فولادی و سرامیک بوده، که برای عملکرد و کارایی بهتر از مواد غیر فلزی برای روکش استوانه استفاده شده است.

نحوه ی عملکر این استوانه ی بزرگ برای پودر کردن مواد معدنی بدین صورت است که صد ها گلوله از جنس فولاد و یا سرامیک درون آن قرار داده شده است. هنگامی که بال میل روشن می شود، متریال وارد بال میل شده و گلوله ها با سرعت زیاد درون استوانه بال میل می چرخند. حرکت سریع بال میل در کنار چرخش گلوله ها باعث شده مواد معدنی مقاومت و حالت اولیه ی خود را از دست بدهند و خرد و خاکشیر شوند. از این رو به این آسیاب دوار یعنی بال میل، آسیاب گلوله ای گفته می شود.

بال میل فاقد هر گونه تیغه فلزی است که در اثر چرخش آن مواد ریز شوند، اما دارای گلوله های ریز و درشتی است که با اصابت های پیاپی سبب پودر کردن مواد خواهند شد.

طراحی بال میل چگونه انجام می شود؟

برای ساخت بال میل و استفاده از آن باید ابتدا آن را طراحی کرد و سپس خط تولید جهت ساخت بال میل راه اندازی ود. همان گونه که برای دوخت لباس، یک طراح و الگو وجود دارد، برای تبدیل الوار و چوب های مختلف به کابینت، از نرم افزار اتوکد استفاده شده و طراحی آن صورت می پذیرد، برای ساخت بال میل ابتدا لازم است تا طراحی بال میل توسط نرم افزار و افراد متخصص انجام شود. طراحی بال میل تمامی فرمولاسیون و روش کار در خط تولید را بیان می کند و از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای امر طراحی بال میل لازم است تا مهندسین مختلف، یک طرح اولیه از بال میل را آماده کنند. شاید این گونه برداشت شود که این قطعه در حال حاضر در دنیا ساخته شده و می توان به راحتی چنین محصولی را کپی برداری کرد. اما نکته اینجاست که تمامی کشور هایی که به فناوری بال مل دست یافته اند، طراحی خاصی از بال میل را انجام داده اند که کاملا در انحصار ایشان است. کپی برداری نیز کار ساده ای نیست و باید توسط متخصصین مختلف ارزیابی های زیادی انجام شود.

با وجود چنین شرایطی لازم است تا یک تیم از افراد متخصص و کارشناس تشکیل شود، تا طراحی بال میل را به نحوی انجام دهند که محصول یکبار دیگر به انحصار شرکت کارفرما در بیاید. در طراحی بال میل تمام ویژگی های ظاهری و عملکرد بال میل بیان می شود. طراحی بال میل در تلاش بوده تا متغییر های هم چون؛ قطر آسیاب، سرعت چرخش، درجه حرارت، تعداد گلوله ها، قطر گلوله ، اندازه و شکل ظاهری گلوله ها را تعیین کند.

نحوه ی حرکت گلوله ها درون بال میل نیز اهمیت زیادی دارد. طراحی بال میل در تلاش است تا با استفاده از چرخش استوانه با سرعت های مشخص سبب حرکت آبشاری گلوله ها درون بال میل شود. از این رو طراحی بال میل بسیار با اهمیت است و بدون وجود چنین طراحی نمی توان شروع به ساخت محصول کرد. تمامی آیتم هایی که در طراحی بال میل بیان می شود، همگی توسط کارشناس های متعدد ارزیابی شده سپس در طراحی بال میل قرار داده می شود.

نحوه ساخت بال میل:

زمانی که یک طراحی اصولی و استاندارد برای بال میل انجام شد، خط تولید با دریافت این طراحی راه اندازی می شود. برای شروع کار ابتدا به مراحل درج شده درون طراحی بال میل مراجعه می شود. با توجه به پارامتر های بیان شده، دریافت می شود که چه دستگاه و تجهیزاتی برای ساخت بال میل مورد استفاده قرار بگیرد. از این رو در راه اندازی خط تولید نیز طراحی بال میل اهمیت زیادی خواهد داشت. پس از آن که خط تولید را اندازی شد، مراحل یکی پس از دیگری طی شده و در نهایت شاهد ساخت بال میل خواهیم بود.

بر اساس فرمولاسیون موجود در طراحی بال میل لازم است تا مواد اولیه با نسبت های مذکور ترکیب شوند. زمانی که ترکیب آماده شد، در دستگاه های مخصوص ریخته گری که دارای قالب های مشخصی می باشد، مواد اولیه ریخته شده و با اعمال حرارت و فشار همی مختلف، مواد اولیه به شکل قالب ها در آمده که باید برای اعمال تغییرات مختلف راهی خط پرداخت شود. البته لازم به ذکر است که تمامی اجزای درونی و بیرونی سازنده ی بال میل این مرحله را طی خواهند کرد. تمامی اجزا از چرخ دنده و گلگوله های فولادی گرفته تا بدنه ی بال میل ، برای ساخت آن ها همگی مواد اولیه راهی قالب های ریخته گری خواهند شد. البته گاهی لازم به ساخت قطعات به صورت مجزا وجود نداشته و می توان آن ها را از بازار قطعات صنعتی خرید و یا سفارش داد.

در مرحله ی پرداخت، تغییرات زیادی بر روی این قالب ها اعمال می شود. دستگاه های جوشکاری، تراش، لیزر و برش در انواع مختلف وجود داشته که سبب تغییر شکل ایت قالب های اولیه شده و آن ها را با توجه به طراحی موجود به قطعات مختلف تبدیل خواهند کرد. زمانی که فرآیند پرداخت با موفقیت پیش رفت، کیفیت تمامی محصولات توسط qc مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در نهایت در مرحله ی مونتاژ قطعات ساخته شده در کنار هم قرار گرفته و سر هم بندی می شوند. زمانی که مونتاژ تکمیل یافت، بال میل ساخته شده که البته برای دریافت تاییدیه های لازم باید از جهات مختلف مورد تست و آزمایش قرار بگیرد.

در چه صورت نیاز به تعمیر بال میل خواهیم داشت؟

بال میل نیز مانند هر دستگاهی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد، احتمال دارد تا در اثر فعالیت های پیاپی مستهلک شده و نیاز به تعمیر پیدا کند. در صنعت شاهد یک روال عادی و طبیعی هستیم که قطعات در بازه های زمانی مختلفی خراب شوند. در چنین شرایطی فورا باید تعمیرات مختلف توسط افراد ماهر انجام شود. بال میل نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امکان دارد، قطعه ای از آن دچار مشکل شود. تعمیر بال میل یکی از مهم ترین فرآیند هایی است که فعالیت های آینده ی بال میل را تحت تاثیر قرار می دهد.

در صورتی که تعمیر بال میل به درستی انجام نشود، این دستگاه دچار تغییرات زیادی شده که دیگر مانند روز اول نمی تواند به فعالیت های خود ادامه دهد. از این رو لازم است تا از افراد کارشناس و متخصص برای امر تعمیر بال میل بهره جست. یکی از بهترین راه ها برای انجام چنین عملیاتی مراجعه به شرکت سازنده می باشد. با توجه به انحصاری بودن طراحی بال میل برای انجام تغییرات مختلف جهت تعمیر بال میل لازم است تا از تکنسین های سازنده کمک گرفت. در صورت جدی بودن آسیب های وارده، شرکت سازنده قطعات اصلی و اورجینال را برای شما ارسال خواهد کرد. با توجه به چنین شرایطی یهتر است تا سازندگان دستگاه امر تعمیر بال میل را بر عهده بگیرند.

کلام پایانی

بال میل و یا آسیاب گلوله ای یکی از تجهیزات مهم در صنایع مختلف است. این دستگاه بدون هیچ تیغه ای می تواند مواد معدنی غیر فلزی را به اجزای کوچک تری تبدیل کند. خوشبختانه در کشور ما تکنولوژی ساخت بال میل وجود داشته و کارخانه های داخل کشور این دستگاه ارزشمند را تولید می کنند. کارخانه ی پادیر از جمله بهترین عرضه کنندگان این دستگاه بوده که تمامی فرآیند ساخت را در داخل کشور انجام داده و قطعه ی خارجی کوچکی درون بال میل ساخت پادیر وجود ندارد. این مجموعه خدمات پس از فروش را نیز به نحو احسن ارائه داده و برای تعمیر بال میل نیز پشتیبانی های مربوطه را انجام خواهد داد.

شما می توانید برای آشنایی با طراحی کوره، طراحی کوره آهک، طراحی کوره دوار و طراحی کوره دوار آهک به دیگر خدمات سایت پادیر ماندگار مراجعه نمایید.

تعداد بازدبد: 347
24 اردیبهشت 1401