کوره پخت شاموت

کوره پخت شاموت

زندگی موجودات زنده تا حد زیادی به خاک وابسته است، چرا که  برآورده کردن سه نیاز اصلی یعنی؛ خوراک، پوشش و مسکن بدون وجود خاک غیر ممکن خواهد بود. غذا از درون خاک استخراج می شود، از گیاهان الیاف و پارچه های مختلف ساخته شده و برای ساخت مسکن نیز از خاک و عناصر موجود در آن استفاده می شود. در ساختمان سازی خاک بسیار با اهمیت است. انواع آجر ها، کاشی و سرامیک از خاک رس تولید می شوند. یکی از نمونه های خاک رس که کاربرد آن در صنایع غیر قابل قابل انکار است، شاموت می باشد. متریال و عناصری که در این نوع از خاک رس وجود دارد، خاص و منحصر به فرد می باشد. برای پخت شاموت نیاز به استفاده از کوره های مجهز و پیشرفته ای داریم. از این رو کوره پخت شاموت یک تجهیز مهم و اساسی در صنایع متعدد مخصوصا ساختمان سازی به حساب می آید.

کوره پخت شاموت دارای مکانیزم پیچیده و خاصی است. خوشبختانه فناوری ساخت کوره شاموت در ایران وجود داشته و مجموعه های متعددی هم چون پادیر در زمینه ی ساخت کوره پخت شاموت فعالیت می کند. در این مقاله شاموت و هم چنین کوره پخت شاموت را مورد بررسی قرار می دهیم. اگر خواهان کسب اطلعات بیشتر در این زمینه می باشید، این مقاله را از دست ندهید.

شاموت چیست؟

برای تشریح بهتر کوره پخت شاموت و عملکرد آن ابتدا باید شاموت را به خوبی معرفی کنیم.  همان گونه که ذکر شد، شاموت نوعی خاک رس است که در تهیه ی مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. شاید برایتان جای سوال باشد که آیا خاک رس انواع مختلفی دارد؟ با توجه به در صد عناصری که درون خاک رس موجود است، شاهد تنوع این خاک هستیم. در گذشته ساخت مصالح ساختمانی به صورت سنتی انجام می شد، کسانی که در زمینه ی ساخت آجر استاد بودند، در مناطق مختلف خاک را مورد ارزیابی قرار می دادند و سپس بهترین خاک برای پخت را بر می گزیدند.

امروزه آزمایش های متعددی وجود داشته که متریال موجود در خاک را بررسی خواهد کرد. بر این اساس خاک رس در گروه های مختلفی قرار خواهد گرفت. شاموت یک خاک رس با اهمیت است که طرفداران زیادی دارد. ویژگی های منحصر به فرد شاموت سبب این همه شهرت آن شده است. شاموت به طرز شگفت آوری در برابر حرارت های زیاد و بالا مقاوم بوده و دیر گداز است. بر این اساس به شاموت رس نسوز نیز گفته می شود. برای ساخت آجر های نسوز از شاموت استفاده می شود. عناصری هم چون؛ آلو مینیوم، اکسید های سیلسیوم، آهن، کلسیم، پتاسیم و سدیم با درصد های مختلفی در شاموت وجود دارد. تغییر درصد های عناصر موجود سبب تنوع در شاموت شده و کیفیت آن درجه بندی خواهد شد.

منظور از کوره پخت شاموت چیست؟

برای تشریح بهتر کوره پخت شاموت نیاز است تا عبارت کوره به خوبی معرفی شود. کوره مکانی است که در آن حرارت با درجه های متعدد وجود داشته و می تواند سبب تغییر ماهیت عناصر موجود در آن شود. خاک رس درون کوره پخته شده و به آجر و یا سفال تبدیل می شود. کوره برای مصالح مانند اجاق گاز برای غذا می باشد. همان گونه که غذای خام سفت و غیر قابل خوردن راهی فر و اجاق گاز می شود و در نهایت به غذای نرم و قابل خوردنی تبدیل خواهد شد، در کوره نیز چنین جریالی وجود دارد، با این وجود که مواد مخصوصی درون کوره قرار خواهند گرفت. متریال خام و شکننده که مقاومت بسیار پایینی دارد، پس از گذراندن مرحله ی پخت کوره به یک محصول مقاوم و آماده ی بهره وری تبدیل خواهد شد.

کوره پخت شاموت نیز دقیقا چنین کاری می کند. شاموت ممکن است برای ساخت کاشی، سرامیک، پرسلان و یا آجر مورد استفاده قرار بگیرد. در کوره پخت شاموت، رس نسوز قالب گری شده مورد پردازش قرار خواهد گرفت و پس از اعمال حرارت های متعدد به محصول نهایی تبدیل خواهت شد. با توجه به دیر گداز بودن شاموت برای پختن آن به حرارت بالا احتیاج است. ساز و کار کوره پخت شاموت و متریالی که این کوره را تشکیل می دهد، باید به نحوی باشد که حرارت هیچ تغییراتی در کوره و مواد بکار رفته شده در ساخت آن  ایجاد نکند. از این برای ساخت کوره پخت شاموت نیازمند مواد اولیه ی به خصوصی هستیم.

ساخت کوره پخت شاموت

خوشبختانه فرآیند ساخت کوره پخت شاموت در کشور ما وجود دارد و می توان به راحتی این کوره را در کارگاه مهیا کرد. انحصار ساخت کوره پخت شاموت در اختیار شرکت های مختلفی است، شاید شکل ظاهری و ساز و کار کوره پخت شاموت به راحتی قابل دسترس باشد، اما قطعا جزئیات آن و هم چنین متریالی که در کوره بکار رفته شده است، جزو اسرار یک شرکت محسوب شده و قابل بیان نیست. برای ساخت کوره پخت شاموت باید از افراد متخصص و حاذق استفاده کرد. هر چه کادر تولید توانا و ماهر تر باشد، محصول نهایی از استاندارد های بالا تری برخوردار خواهد بود. خوشبختانه در مجموعه پادیر ساخت کوره پخت شاموت با اصلی ترین روش ها و بهترین متریال های موجود انجام می شود.  

برای ساخت کوره پخت شاموت لازم است، تا از متریال مخصوص استفاده شود. در کوره های دیگر به راحتی می توان از خاک معمولی استفاده کرد. به عنوان مثال در ساخت کوره پخت آجر گری از همان خاکی استفاده می شود که در تهیه ی آجر از آن استفاده شده است. حتی می توان از همان آجر کوره ها را ساخت. اما در کوره پخت شاموت این امکان وجود ندارد. چون دمای محیط کوره در حد گداختن است و بسیاری از مواد قادر به تحمل چنین دمایی نیستند، از آلیاژ و ترکیب های خاصی استفاده می شود که البته درصد آن ها جزو اسرار مهم مجموعه می باشد.

طراحی پخت کوره شاموت

طراحی پخت کوره شاموت شامل ساز و کار کوره می باشد. این که چگونه خشت های خام و مواد آماده ی پخت راهی کوره شوند. در بعضی از کوره های پخت مواد بر روی تسمه و نوار قرار می گیرد. اما در یک سری از کوره ها، هم چون کوره پخت آجر و یا کاشی و سرامیک، مواد در کنار هم با فاصله های مشخصی چیده خواهند شد. در کوره پخت شاموت نیز این روش بیشتر کاربرد داشته و محصولات تکمیل نیافته در کنار هم دیگر و یا روی هم چیده می شوند. نحوه ی چیدمان در یکنواختی انتقال حراره بسیار اثر گذار است و در طراحی کوره پخت شاموت از چیدمان خاصی استفاده خواهد شد.

نحوه ی حرارت دهی نیز در طراحی کوره پخت شاموت مشخص می شود. این که حرارت از پایین، از بالا و یا هر دو به موجودی درون کوره منتقل شود، همگی در طراحی تعیین شده است. متریال بکار رفته شده در بدنه و حتی تعیین سلسله مراتب کوره پخت شاموت همگی جزو ملزومات طراحی کوره پخت شاموت می باشد و ممکن است در برند ها و مجموعه های متعدد که کوره پخت آجر را ارائه می دهند، طراحی متفاوت باشد و کوره ها با وجود این که یکی هستند، دارای اختلافات زیادی باشند.

تعمیر کوره پخت شاموت

کوره پخت شاموت عمر دائمی ندارد، در طی فعالیت این کوره ممکن است دچار آسیب های متعددی شود. مستهلک شدن کوره پخت شاموت امری عادی است، اما اگر به موقع تعمیر کوره پخت شاموت انجام نشود، استهلاک انباشته هزینه های زیادی را تحمل خواهد کرد. از این رو تعمیر کوره پخت شاموت بسیار مهم و ضروری می باشد. اگر هیچ خطایی در عملکرد کوره رخ نداد، حتما باید توسط متخصصین مورد بررسی قرار بگیرد. انجام تعمیرات کوره توسط مهندسین صورت گرفته و معایب موجود با بهره مندی از اصول و قوانین مربوطه انجام خواهد شد. البته این امر ملزم به رعایت تکنیک و ترفند های زیادی است. اگر فردی که عملیات تعمیر کوره پخت شاموت را انجام می دهد، از تخصص کاف برخوردار نباشد و در احیای دستگاه اشتباهی رخ بدهد، خسارات زیان باری به وجود می آید.

مجموعه ای که کوره پخت شاموت را ارائه می دهد، باید پشتیبانی جهت تعمیر دستگاه و کوره را برای متقاضیان محقق کند. چرا که طراحی کوره پخت شاموت در انحصار ایشان بوده و بهتر از هر کس دیگری می توانند، کوره معیوب را مورد احیا و بازسازی قرار بدهند. در بین مجموعه های متعددی که کوره پخت شاموت را ارائه می دهند، مجموعه ی پادیر یکی از بهترین هاست و تمامی تعمیرات کوره پخت شاموت را توسط تکنسین های متخصص و مجرب انجام خواهد داد.

کلام پایانی

شاموت یا رس نسوز یک ماده اولیه بسیار مهم در صنایع به حساب می آید. در صورتی که فناوری پخت شاموت در دست نباشد، هم چون گنج پنهان درون خاک نمی توان از آن بهره مند شد. کوره پخت شاموت یک روش بسیار فوق العاده و خاص می باشد که به واسطه ی آن می توانگنج درون خاک را استخراج کرد و از آن بهره مند شد. در حال حاضر مجموعه ی پادیر فناوری ساخت کوره پخت شاموت را در اختیار دارد. کوره هایی که ساخت این مجموعه هستند دارای کیفیت فوق العاده ای هستند، از همه مهم تر پشتیبانی درجه یک پادیر است که تمامی خدمات پس از فروش از جمله نصب، احیا و تعمیر کوره پخت شاموت را ارائه می دهد.

و همچنین می توانید برای آشنایی با طراحی کوره، طراحی کوره آهک، طراحی کوره دوار و طراحی کوره دوار آهک به دیگر خدمات سایت پادیر ماندگار مراجعه نمایید.

دیگر خدمات شرکت پادیر ماندگار
فونداسیون صنعتی
طراحی ماشین
غلتک کوره
غلتک
تعداد بازدبد: 469
2 خرداد 1401