یاتاقان کوره چیست و چرا منجر به کوره های پر سر و صدا می شوند؟

یاتاقان کوره چیست و چرا منجر به کوره های پر سر و صدا می شوند؟

برای پاسخ به این سوال که یاتاقان چیست با ما همراه باشید. اصطلاح بیرینگ یا همان یاتاقان درزمینه های مختلفی مطرح می شود، اما اگر تجربه زیادی درباره تجهیزات مکانیکی نداشته باشید ممکن است برای شما ناآشنا به نظر برسد. یاتاقان های مکانیکی به دو قسمت اجازه می دهند با هم حرکت کنند و در عین حال اصطکاک بین آنها را به حداقل می رساند. بدون یاتاقان ها، موتورهای الکتریکی و حتی چرخ های خودروی شما قادر نیستند که به آرامی و بدون نیاز به تعویض مداوم قطعات بچرخند.

در کوره خود یاتاقان هایی پیدا می کنید که به موتورهای فن شما کمک می کنند تا نرم و بی صدا بچرخند. هنگامی که یک یاتاقان از کار می افتد، به طور معمول خیلی سریع متوجه می شوید که چیزی اشتباه است. شناخت علایم خرابی بلبرینگ می تواند به شما کمک کند که مشکل را برطرف سازید.

نقش یاتاقان ها در کوره شما

بسته به طراحی کوره شما، یاتاقان ها در یک یا دو مکان نقش کلیدی ایفا می کنند: موتور کنترل کننده هوا و موتور القا کننده مکش هوا. اگر هاب مرکزی یک فن را تصویر کنید، به راحتی قادر به درک این مورد هستید که چرا دمنده هواساز HVAC شما برای عملکرد به یاتاقان نیازمند است. با چرخش موتور، یاتاقان ها به پره های فن اجازه می دهند که در داخل محفظه بچرخند.

اگر شما صاحب یک کوره با یک القا کننده مکش هوا هستید، یاتاقان ها نقش مشابهی در عملکرد این فن کوچکتر دارند. القا کننده مکش کوره شما به پاک کردن گازهای خروجی محبوس شده در مبدل حرارتی کمک می کند، بنابراین این دستگاه تنها زمانی کار می کند که کوره برای اولین بار روشن می شود.

نشانه های خرابی یاتاقان

خرابی های یاتاقان ممکن است پر سر و صدا و مختل کننده باشد، و اغلب قبل از اینکه خرابی بر عملکرد کوره شما تاثیر منفی بگذارد، متوجه صدا می شوید. اگر یاتاقان های هواساز شما شروع به فرسودگی کرده است، ممکن است هر زمان که فن شما کار می کند صدای زمزمه کم یا صدای خراش را بشنوید. با بدتر شدن مشکل، آسیاب ممکن است به سمت صدای جیغ پیش برود و عملکرد فن در نهایت متوقف گرددد. یاتاقان های بد و مشکل دار در القا کننده مکش هوا علایم مشابهی ایجاد می کند. از آنجایی که القا کننده مکش هوا فقط برای مدت کوتاهی کار می کند، ممکن است فقط یک یا دو دقیقه بعد از روشن شدن کوره متوجه این صداها شوید.

علل یاتاقان های مختل و خرابی آنها

در شرایط عادی یاتاقان ها در هواگیر و القا کننده مکش هوا لازم است تا پایان عمر کوره شما دوام بیاورند. خرابی های اولیه به طور معمول ناشی از عادات تعمیر و نگهداری ضعیف است که منجر می گردد که موتور هواگیر بیش از حد گرم شود. هنگامی که هواگیر شما بیش از حد گرم می شود، گریس موجود در یاتاقان پخته می شود و در نهایت کارایی آن را کاهش می دهد. بدون روغن کاری مناسب، اصطکاک به سرعت یاتاقان ها را از بین می برد.

 اگر فکر می کنید که هواگیر شما دارای مشکل یاتاقان است، همیشه در اسرع وقت با متخصصین تعمیر یاتاقان و کوره پادیر ماندگار تماس بگیرید. نه تنها یاتاقان‌های خراب در نهایت باعث می‌شود سیستم شما از کار بیفتد، بلکه باقی ماندن این مشکل برای مدت طولانی ممکن است باعث خراب شدن موتور هواساز شما شود. پرداختن به این مشکل بهترین راه برای صرفه جویی در هزینه و بازیابی عملکرد کوره شما است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعمیر کوره با یک متخصص تماس بگیرید.

تعمیر یاتاقان با کیج نگهدارنده غلتکی

  1. روش های زیادی برای نگهداری غلتک کیج موجود است. یکی از آنها حفظ غلتکی staked نامیده می شود. این نوع نگهدارنده غلتکی با استفاده از گیره های تشکیل از یک نوع خاص ابزار برش، برای نگه داشتن غلتک در کیج پاکت تشکیل می شود.
  1. فرآیند تعمیر یاتاقان

دو روش تعمیر وجود دارد:

  • یاتاقان را از هم جدا کنید، آن را بازرسی کنید، مسیرهای چرخش را بازسازی کنید. کیج قدیمی را ببُرید و یاتاقان را با استفاده از کیج OEM جدید دوباره سر هم سازید.
  • یاتاقان را با خم کردن گیره ها از هم جدا کنید و غلتک ها را از پاکت های کیج بردارید، بازرسی، بازسازی مسیرهای چرخش را امکان پذیر سازید. با استفاده از همان قفس دوباره مونتاژ نمایید، برای نگه داشتن غلتک ها، چنگک ها را به سمت عقب، به موقعیت اصلی آنها خم کنید.با استفاده از این روش، خمش شدن چنگک ها باعث فشار بیش از حد مواد در ناحیه خمش می شود و منجر به ایجاد ترک های ریز می گردد. این ممکن است منجر به شکستن چنگک ها در طول دوره مونتاژ مجدد یاتاقان یا در حین کار موتور، به دلیل فشار و لرزش کیج شود.
 
تعداد بازدبد: 418
2 خرداد 1401