طراحی کوره و دستوالعمل ساخت آن

طراحی کوره و دستوالعمل ساخت آن

ساخت کوره در درجه اول نیازمند داشتن فضای باز کافی است. بسته به نوع کاربرد و مساحت محیط، کوره ها دارای اندازه های مختلفی هستند. همه کوره ها دو وظیفه اصلی را انجام می دهند که عبارتند از: گرمایش محیط و پخت مصالح.

آماده سازی مواد و ابزار مورد نیاز در طراحی کوره و ساخت آن:

بعد از طراحی کوره، در ساخت کوره های گرمایشی و پخت ساخته شده از آجر، نیازمند خرید مجموعه خاصی از مصالح ساختمانی هستید. برای ساخت کوره، شما به  موارد زیر نیاز دارید:

 • خاک رس
 • آجر
 • مواد تزئینی
 • تجهیزات جانبی

همچنین لازم است ماسک الک شده را در نظر بگیرید که برای تهیه محلول مفید است. این ترکیب را قادر هستید که به روش های مختلفی تهیه نمایید. شما می توانید نسبت 1.5 به 1 یا 2 به 1 را در نظر بگیرید. در مورد آجر، لازم است نوع قرمز و خاک نسوز بگیرید. مواد برای کار آماده می شود و به مدت دو روز در آب نگهداری می گردد.

مصالح ساختمانی آماده شده را می توان به صلاحدید شما انتخاب کرد. اما اغلب دیوارها با خاک رس اندود می شوند. هنگام انتخاب لوازم جانبی، لازم است که موارد زیر را در دسترس داشته باشید:

 • ظرف پخت
 • فلپ ها (بالچه)
 • درب ها

در این بخش قادر هستید که مش تقویت کننده، گوشه های فلزی و لاستیک ها را بگنجانید. علاوه بر مواد فوق، شما لازم است که ابزار کوره زیر را تهیه کنید:

 • گلوله شاقول
 • مَستر
 • سطل
 • غربال

روی پایه کوره کار کنید

کوره های گرمایشی و پخت ساخته شده از آجر وزن بسیار چشمگیری دارند، بنابراین نیاز به فونداسیون دارند. پایه می تواند یکپارچه و یک تکه باشد. در این حالت محلول در گودال فونداسیون ریخته می شود و خود سازه با توری تقویت می شود و توری با بوتا تقویت سازی می گردد.

با این حال، کوره های ساخته شده از آجر، این امکان را دارند که پایه ای از سنگ تراشی داشته باشند، برای این منظور، بلوک های بتونی یا آجرهای غنی شده در فرورفتگی قرار می گیرند. اگر این گونه ها را با یکدیگر مقایسه کنیم، گزینه اول مقرون به صرفه تر و بهتر است. اما حداکثر بعد از 3 هفته می توان روی آن به ساخت کوره پرداخت.  

دستورالعمل ساخت فونداسیون کوره

کوره های آجری دارای وزن زیادی هستند، بنابراین به طور معمول، نیازمند یک پایه قابل اعتماد و محکم هستند. این کار لازم است با الگوریتم خاصی انجام شود. در مرحله اول، لازم به تهیه یک گودال است. ابعاد خطی آن 25 سانتی متر بزرگتر از خود طرح است. عمق آن لازم است 1 متر یا کمی کمتر باشد. قسمت پایین بالش با ماسه خشک پر شده است، ضخامت آن 15 سانتی متر است.

لایه بعدی سنگ خرد شده است، ضخامت آن بهتر است برابر با 20 سانتی متر باشد. مواد لازم است شکن و کسر زیادی داشته باشد. برای محکم کاری، قلوه سنگ را با سنگ و آجر مخلوط می کنند. سطح آن را ماسه پاشی نمایید و بعد از آن لازم است که یک لایه دیگر از قلوه سنگ بچینید، این بار ضخامت آن 10 سانتی متر است، سپس عایق رطوبتی را مورد استفاده قرار دهید که اغلب به عنوان مواد سقف استفاده می شود.

·       قالب و ریختن مخلوط

هنگامی که ساخت کوره با آجر صورت می گیرد، لازم است که از الگوریتم خاصی پیروی شود. در مرحله بعدی فناوری ساخت قالب انجام می پذیرد. بین قالب و دیواره های گودال لازم است 10 سانتی متر فضای خالی برای برچیدن سازه باقی بماند.

در انتهای گودال در محفظه محلول، بتن ریخته می شود، ضخامت لایه 5 سانتی متر است، بعد ازآن، اسکلت تقویت کننده قرار دارد. مرحله بعدی ریختن قسمت های کوچک محلول در 15 سانتی متر است. این مخلوط فشرده می شود و با این کار، حباب های هوا از آن خارج شود.

·       چینش کوره

در طراحی کوره لازم است که چینش کوره آجری رعایت شود. دو ردیف اول با یک لایه پیوسته گذاشته می شوند، درزها لازم است که بسته شوند. برای این کار نیازمند یک آجر خوب پخته شده هستید. نظارت بر افقی بودن ردیف ها بسیار مهم است، زیرا در آینده ممکن است عامل به وجود آمدن مناطق سست و ترک شود. در هر ردیف، لازم است گوشه ها را با یک شکل مربع تمام کنید.

در ردیف سوم، می توانید اتاقک، کانال های عمودی و محفظه گرمایش پایین را سازماندهی کنید. در قسمت جلویی، لازم است یک دهانه برای درب بگذارید. کل کوره از آجر خوب پخته شده نسوز ساخته می شود، اما تشت و خاکستر از مواد نسوز ساخته شده است.

در ردیف چهارم، لازم است مانند ردیف سوم عمل کنید. کانال های عمودی در یک کل واحد متحد می شوند.

در ردیف بعدی، باید در مسیر خود به سمت راست عمل کنید. محفظه خاکستر در این مرحله تکمیل می گردد، آن را با یک در بپوشانید. دومی با سیم ثابت می شود. سپس لازم است یک رنده نصب کنید. بین شبکه و آجر 15 میلی متر فاصله باقی می ماند که بعد از آن با ماسه پر می شود، زیرا فلز با گرم شدن منبسط می گردد.

·       مرحله نهایی ساخت کوره

در ردیف ششم، می توانید به احتراق ادامه دهید، برای قسمت جلویی، یک دهانه برای این باقی مانده است. کانالی که از قبل تشکیل شده است لازم است به 3 محفظه عمودی تقسیم شود. اتاقک ها با دیواری از هم جدا می شوند که از آجرهای نسوز تشکیل می گردد. دو ردیف بعدی امکان تشکیل یک محفظه احتراق را فراهم می سازد. در ردیف نهم می توانید کار را با آجر شروع کنید که به صورت زاویه دار سفت می شوند. این برای عبور دود به داخل دودکش ضروری است.

·       نصب کوره و قرار دادن محفظه های خشک کن

قسمت داخلی ردیف 10 با آجر شاموتی چیده می شود. در این مرحله پوشاندن درب کوره ضروری است. آجرها لازم است که با همان زاویه ردیف قبلی تخلیه شوند. اما نیازی به نصب پارتیشن بین کوره و فر نیست.

در قسمت جلویی باید گوشه فلزی گذاشته شود که ضلع آن می تواند به اندازه 45 الی 50 میلی متر برسد. در مرحله بعدی آجر چینی مجددی انجام می شود که تشکیل محفظه ای را فراهم می کند که در بالای صفحه قرار دارد. برای این کار نیازمند آجر کامل پخته شده هستید.

ردیف بعدی از سنگ تراشیده شده چیده می شود. در همان زمان لازم است که یک سوراخ در نیمه آجر تعبیه نمایید که بخار از طریق آن خارج گردد. در ردیف بعدی باید یک گوشه فلزی گذاشته شود که قسمت پایین اتاقک های خشک کن را ثابت می کند. سوراخ های باقی مانده نباید روی هم قرار گیرند. در ردیف های 13 و 14 اتاق های خشک کن ساخته می شود که لازم است دارای درب و تهویه  باشد.

همپوشانی با یک صفحه آهنی انجام می شود. در ردیف 15، چفت مجرای اگزوز نصب می گردد و ردیف بعدی برای کانال های عمودی 1 و 2 وصل می شود.

برای اطمینان از حذف دود، یک کانال سوم باقی می ماند، همه کانال های قبلی همگرا می شوند. در ردیف آخر لازم است که یک شیر دروازه ای نصب شود که دودکش را مسدود می سازد. با این دستگاه می توانید مکش را تنظیم کنید.

برای محکم شدن پیوند بین آجرها، به عنوان محلول بهتر است از مخلوط ماسه، سیمان و خاک رس استفاده شود. نسبت دو ماده اول لازم است به این صورت باشد: 2 به 5. در مورد خاک رس، به حجم 1 قسمت نیاز است.

انتخاب آجر برای دودکش

قبل از خرید آجر، بپرسید که آیا آجر نسوز است یا خیر. ارزیابی آجر از نظر ظاهری نیز مهم است، لازم است که لبه های صاف و مستطیل شکل و شفاف داشته باشد. اندازه بهینه برای دودکش 5/6×12×25  سانتی متر است.

آجرکاری دودکش با محلولی متشکل از مواد زیر ساخته می شود:

 • خاک رس
 • شن
 • آب
 • سیمان

اگر می خواهید محلولی با کیفیت بالا بپزید، لازم است که از ماسه ریز دانه استفاده نمایید. در غیر این صورت ضخامت لایه افزایش می یابد و مقاومت دودکش کاسته می شود. لازم است که خاک رس کاملا غربال شود و هیچ گونه مواد خارجی در آن نباشد.

سقف کوره لازم است با استفاده از مواد خاصی در مجاورت دودکش قرار گیرد که باعث عایق رطوبتی این قسمت می شود. برای جلوگیری از ورود رطوبت و نزولات جوی به داخل اتاقک کوره، باید در قسمت بیرونی، دودکش ضخیمی وجود داشته باشد که به آن سمور (otter) می گویند. اگر دودکش کوره آجرپزی این گره را نداشته باشد، می توان از مواد گالوانیزه شده استفاده کرد که روی سقف نصب می شود.

لوله نباید خیلی کوچک باشد، زیرا در این حالت هیچ فشاری در کوره وجود نخواهد داشت. چنین دودکشی به درستی کار نمی کند، بنابراین قبل از انجام کار لازم است درباره اندازه دودکش برای کوره بررسی کامل صورت پذیرد.

شما می توانید برای آشنایی با طراحی کوره آهک، طراحی کوره دوار و طراحی کوره دوار آهک به دیگر خدمات سایت پادیر ماندگار مراجعه نمایید.

 
دیگر خدمات شرکت پادیر ماندگار
ساخت خط تولید
ساخت خشک کن
ساخت خشک کن دوار
ساخت آسیاب
تعداد بازدبد: 1210
2 خرداد 1401