تعمیر کوره: 18 مشکل رایج کوره و نحوه تعمیر و رفع آنها

تعمیر کوره: 18 مشکل رایج کوره و نحوه تعمیر و رفع آنها

تعمیر کوره با توجه به نوع آن دارای راهکارهای متفاوتی است و این کار نیازمند تجربه و دانش مخصوص است. با این حال، در برخی موارد نیز، خود شما با کمی تجربه قادر هستید که عیب یابی و تعمیر کوره خود را انجام دهید. توجه داشته باشید که بهترین گزینه این است که برای جلوگیری از بروز مشکل، چک لیست تعمیر و نگهداری برای سیستم گرمایشی خود تهیه نمایید.

در این مقاله، به توضیح پاره ای از مشکلات رایج کوره می پردازیم که به شما در تعمیر کوره کمک فراوانی می کند.

این که آیا شما دارای کوره گاز معمولی یا کوره گازی با راندمان بالا هستید، درک نحوه عملکرد کوره و سیستم گرمایشی مهم است. با کارکرد اصلی دستگاه لازم است آشنایی داشته باشید که بدانید وقتی مشکلی پیش می‎آید به دنبال چه موردی بگردید.

برخی از مشکلات رایج کوره:

بیایید نگاهی به یک کوره معمولی و نکاتی برای حل مشکلات رایج تر آن بیندازیم.

مشکل 1: ترموستات کوره را بررسی کنید و مطمئن شوید روشن است

ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما ترموستات را بررسی کنید و مطمئن شوید که روی "گرما" تنظیم است و حداقل پنج درجه بالاتر از دمای اتاق تنظیم شود.

  • باتری ترموستات را بررسی کنید. ممکن است لازم باشد باتری های ترموستات تعویض گردند.
  • برخی از ترموستات ها به سیستم الکتریکی متصل هستند، در حالی که برخی دیگر از باتری استفاده می‎کنند. گاهی اوقات ترموستاتی که با باتری کار می کند، در صورت نیاز به تعویض، نشان باتری کم را چشمک می زنند.
  • مطمئن شوید که تاریخ و زمان در مدل های الکترونیکی یا قابل برنامه ریزی صحیح است - ممکن است سیستم روی تایمر باشد.
  • شکن را بررسی کنید. اگر روشن است، شکن را خاموش کنید و فیوز کوره را بررسی کنید.

مشکل 2: کوره گرما تولید نمی کند - سعی کنید مدار شکن را Reset نمایید.

ابتدا اطمینان حاصل کنید که ترموستات روی «Heat» تنظیم شده است. سپس سعی کنید صفحه را چند درجه به بالا یا پایین ببرید تا بررسی کنید که آیا تفاوت محسوسی احساس می شود. اگر نتیجه ای حاصل نشد، ببینید که آیا قطع کننده مدار یا فیوز قطع یا ترکیده است.

مشکل 3: کوره گرمای کافی تولید نمی کند - فیلتر مسدود شده را بررسی و تعویض نمایید

کوره ای که به نحوی از کار افتاده است با کوره ای که برای تولید گرما تلاش می کند، متفاوت است.

برای کوره ای که عملکرد ضعیفی دارد، ابتدا از تمیز و سالم بودن فیلتر هوا مطمئن شوید. این یک بخش ساده اما ضروری در تعمیر کوره است. یکی از رایج ترین دلایل کار نکردن کوره، گرفتگی فیلتر است.

کوره های جدیدتر و کارآمدتر نسبت به این مشکل حساس هستند و هنگام کثیف بودن فیلتر اغلب خاموش می‎شوند. در مواردی نیز، کوره به کار خود ادامه می دهد اما با خروجی حرارت کمتر و راندمان کاهش می‎یابد.

مشکل 4: کلید ایمنی درب کوره

اگر کوره شما کار نمی کند، یکی از اولین کارهایی که لازم است انجام دهید این است که کلید ایمنی درب کوره را بررسی کنید. سوییچ ایمنی درب کوره از روشن شدن فن و مشعل در حین برداشتن پانل دسترسی جلوگیری می کند. کوره ها دارای یک کلید ایمنی هستند که با برداشتن درب بیرون میپرند. برای فعال شدن سوییچ و کارکرد کوره درب واجب است در جای خود باشد.

مشکل 5:اطراف کوره خود را تمیز و بدون مانع نگه دارید

اطراف کوره ممکن است به هم ریخته شود، که به نوبه خود قادر است منجر به پر شدن منطقه اطراف کوره با وسایل و زباله های مختلف شود. کوره تمیز نه تنها عملکرد بهتری دارد، بلکه ظاهر بهتری نیز دارد. از نگهداری اجسام یا مواد قابل اشتعال در نزدیکی کوره خودداری کنید. شلوغی کوره می تواند منجر به آتش سوزی غیرمنتظره، آسیب قابل توجهی به خانه و محیط شما و خطر برای خانواده و حیوانات خانگی شما شود.

علاوه بر این، اطراف کوره خود را به طور منظم جارو بکشید و تمیز کنید. به یاد داشته باشید که گرد و غبار و پرز ممکن است خطر آتش سوزی به همراه داشته باشد. گرد و غبار زیاد و پرز باعث می شود فیلتر زودتر از حد معمول مسدود شود و نیاز به تعویض مکرر داشته باشد.

مشکل 6: به شعله های کوره دقت کنید

شایع ترین خرابی های مرتبط با کوره های شما ناشی از آلودگی است. مشعل‌های خود را بررسی کنید و از تمیز بودن آن‌ها مطمئن شوید. یکی از راه های انجام این کار، این است که به شعله های آتش نگاه کنید. آیا آنها آبی و یکدست هستند؟ اگر آبی بسوزد به این معنی است که کوره شما به احتمال زیاد تمیز است. اگر زرد بسوزد، احتمالا کثیف است. کوره های خود را با جاروبرقی تمیز کنید. فقط قبل از این کار، برق و گاز را خاموش کنید. قسمت دیگری که لازم است با جاروبرقی تمیز شود، اطراف دمنده است.

گرد و غبار در طول تابستان جمع می شود. بنابراین، بررسی و تمیز کردن مشعل های کوره قبل از شروع فصول سرد بسیار مهم است. ترکیبی از چگالش و دوده می تواند باعث عملکرد نامناسب مشعل ها شود و همچنین ممکن است باعث مشکلات دیگر کوره شود. تعویض مشعل های کوره از کارهای اصلی در تعمیر کوره است.

مشکل 7: دمنده کوره را سالی یک بار روغن کاری کنید

هنگام آماده کردن کوره برای زمستان، مهم است که مطمئن شوید همه اجزای سیستم گرمایشی تمیز و سالم هستند. وظیفه اصلی دمنده کوره این است که گرما را از کوره بیرون بکشد و آن را در سراسر محل پخش کند. روغن کاری دمنده کوره باعث افزایش طول عمر کوره می شود.

موتور دمنده کوره نقش مهمی در نحوه عملکرد سیستم گرمایشی دارد. لازم است سالیانه روغن کاری شود و هنگام راه اندازی صداهای غیر عادی ایجاد نکند.

مشکل 8: سوییچ کوره را بررسی کنید

یک سوییچ محدود نامناسب ممکن است باعث شود دمنده به طور مداوم کار کند و در نتیجه طول عمر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در این وضعیت، کمک خواستن از یک تکنسین تعویض سوییچ  به سرعت این مشکل را حل می کند.

مشکل 9: جرقه زنی الکتریکی یا کنترل پیلوت را بررسی کنید

کوره گازی ممکن است با چراغ پیلوت کار کند یا دارای کنترل الکترونیکی باشد که نیاز به شعله ثابت را از بین می برد. سیستم جرقه زنی معیوب مانند آنچه در کوره های دارای ترموکوپل وجود دارد، توانایی کوره در گرم کردن مناسب را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. فشار یا گرفتگی در سیستم گرمایشی می تواند منجر به خاموش شدن فندک پیلوت شود.

بسیاری از سیستم‌های جدیدتر به‌ جای فندک پیلوت، به‌طور الکتریکی مشتعل می‌شوند.

مشکل 10: مشکلات گرمایشی یا چرخشی سریع

در این باره، دلایل زیادی وجود دارد. اولین مورد ممکن است فیلتر هوای کثیف یا فرسوده باشد. اگر فیلتر جدید مشکل را حل نکرد، ممکن است وضعیت جدی تر باشد و در این زمان برای تعمیر کوره با یک متخصصان ما در مجموعه پادیر ماندگار تماس بگیرید. ممکن است در موتور دمنده و تسمه مشکلی وجود داشته باشد که هر دو نیاز به خدمات حرفه ای دارند.

مشکل 11: کوره هوا نمی دمد

مطمئن شوید که دمنده از هر گونه زباله پاک است. همچنین، لازم است چراغ چشمک زن، سبز یا قرمزی باشد. اگر چراغ سبز باشد، اشکالی ندارد. اگر قرمز است، برای خدمات تماس بگیرید. و اگر نور وجود نداشته باشد، مشکل کوره ممکن است از ترموستات، موتور دمنده، خازن کار، برد کنترل کوره یا ترانسفورماتور باشد.

مشکل 12: دمنده کوره گازی به طور مداوم کار می کند

دمنده بین کانال برگشتی و کوره قرار دارد. هوای خنک توسط دمنده به مبدل حرارتی فرستاده می‌شود و قبل از ورود به پلنوم گرم می‌شود و سپس توسط مجاری تامین به سرتاسر محل ارسال می‌شود.

کوره ای که دائما کار می کند و خاموش نمی شود، ممکن است دلیلی بر خرابی باشد و نیازمند تعمیر کوره است. دما را کم کنید و ببینید آیا این اندازه گیری مشکل را حل می سازد یا خیر؟

مشکل 13: کار کوره یا داکت پر سر و صدا

صدای غرش، جیرجیر و جغجغه طبیعی نیست. صداها ممکن است نشان دهنده یک مشکل مکانیکی، کاهش جریان هوا یا گرفتگی مشعل باشد. گاهی اوقات یک کوره ممکن است خوب کار کند، اما صدای آن بلند است. اگر مشخص شود سر و صدا نتیجه عبور هوا از کانال است، یک راه حل ممکن است عایق کاری کانال برای کاهش صدا باشد یا درگاه های روغن کاری موتور دمنده نیاز به روغن کاری داشته باشند. همچنین ممکن است تسمه یا حتی مشعل مشکل داشته باشد.

مشکل 14: دریچه ها را بررسی کنید

دریچه های هوا را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ چیز آنها را مسدود نمی سازد.

مشکل 15: سنسور شعله نیاز به تمیز کردن دارد

سنسور شعله یک ویژگی ایمنی مهم در تجهیزات گرمایش گاز شما است. از کوره شما در برابر سوختن ناایمن سوخت محافظت می کند و یک سنسور شعله کثیف ممکن است باعث عملکرد نامناسب کوره شود. به طور معمول، سنسور شعله به شکل میله ای است که جای آن در نزدیکی پشت کوره، درست در مسیر مشعل است.

نحوه تمیز کردن سنسور:

  • مرحله 1: برق کوره را در جعبه شکن خاموش کنید
  • مرحله 2: در صورت امکان، سنسور را از کوره خارج نمایید
  • مرحله 3: سنسور را به آرامی تمیز کنید و گرد و غبار و سایر بقایای آن پاک شود
  • مرحله 4: سنسور را دوباره وصل کنید
  • مرحله 5: برق را به کوره از دوباره وصل کنید

با گذشت زمان، اگر سنسور شعله به طور مناسب تمیز نشود، اکسیداسیون یا تجمع کربن توانایی سنسور شعله را برای درست کار کردن محدود کند، که می‌تواند باعث اختلال در عملکرد کوره شود.

اگر سنسور شعله کثیف است، کارشناس کوره، سنسور را با پشم فولادی تمیز می کند. اگر کثیفی تنها عامل بود، مقدار آمپر به میزان قابل توجهی بالاتر می رود. اگر قرائت تغییر نکرد، یک تکنسین، فرآیند تشخیص تعمیر کوره را انجام می دهد.

مشکل 16: بازرسی خط گاز

کل خط گاز از ورودی اصلی تا مشعل های کوره را بررسی کنید. خط گاز را دنبال کنید. ممکن است بسته باشد یا سوییچ خاموش باشد. بررسی کنید که آیا مخزن آب گرم شما کار می کند یا خیر. اگر نه، ممکن است مشکل گازرسانی به مکان باشد. خط گاز لازم است روی "Open" تنظیم شود. همچنین اگر کوره دارای فندک پیلوت است، بررسی کنید که آیا روشن است یا خیر.

روشن کردن مجدد پیلوت، فرآیندی ساده است. دستورالعمل ها به طور معمول در کنار کوره درج می شوند. اگر فندک پیلوت پس از چند بار تلاش روشن نمی ماند، ممکن است نیاز به تعمیر توسط یک متخصص داشته باشد.

مشکل 17: برگ ها و زباله ها را از پمپ های حرارتی یا دریچه های ورودی و خروجی تمیز کنید

اگر پمپ حرارتی دارید، علف ها و برگ ها را از باله های واحد کمپرسور بیرونی پاک کنید. قبل از شروع فصل گرما، آن را به آرامی از بالا به پایین بکشید تا کثیفی ها و زباله ها از محفظه خارج شوند.

مشکل 18: سن کوره خود را بشناسید

کوره ها طوری طراحی و ساخته می شوند که سال ها دوام بیاورند، اما هیچ کدام برای همیشه کار نمی کنند.

اگر واحد گرمایشی خاص شما به دوره گارانتی سازنده رسیده یا آن را پشت سر گذاشته است، ممکن است تمام بهره وری گرمایشی که برای آن پرداخت می نمایید را دریافت نکنید. ممکن است زمان تعویض سیستم تهویه مطبوع فرا رسیده باشد.

کلام آخر

در این مقاله آموختیم که چگونه برخی از مشکلات رایج کوره را برطرف سازیم و به تعمیر کوره بپردازیم.

بازرسی دوره ای سیستم شما، و حداقل هر چند وقت یکبار که سازنده توصیه می کند، می تواند از تبدیل شدن یک تعمیر جزیی به یک تلاش بزرگ جلوگیری کند.

اگر این نکات به شما در تشخیص و حل مشکلات کمک نمی کند یا اگر از سطح مهارت شما بالاتر است، ممکن است به خدمات یک متخصص تعمیر کوره نیاز داشته باشید.

تعداد بازدبد: 674
24 اردیبهشت 1401