رینگ کوره

رینگ کوره

کوره ی دوار یکی از بهترین کوره های ساخته شده در بازار است که در اثر تجمع چنین فناوری ساخته شده است. شکل غلتک واری این کوره دارد. درون کوره چرخ دنده های زیادی وجود داشته که در اصطلاح رینگ کوره نامیده می شوند. به دلیل حرکت دواری که این کوره دارد و درون آن حرارت بر اثر حرکت دوار به شکل یکنواختی پخش خواهد شد، نیاز به چرخ دنده و یا همان رینگ کوره دارد. رینگ کوره مانند یک اهرم حرکت را سریع تر می کند و حرکت را به شکل معجزه آسانی هموار خواهد کرد. بی شک بدون رینگ کوره دوار با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

رینگ کوره از متریال خاصی تشکیل شده است، به حدی که کاملا دمای محیط درون کوره را تحمل می کند و هیچ تغییری از جمله انبساط تا ذوب برای آن ایجاد نخواهد شد. کوره دوار از گرد هم آیی قطعات مختلفی تشکیل شده است، رینگ یکی از مهم ترین قطعات بوده که بدون آن عملا کوره با مشکلات زیادی مواجه خوهد شد. در این مبحث رینگ کوره را مورد بررسی قرار داده ایم. اگر در رابطه با این قطعه خواهان اطلاعات بیشتری هستید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

منظور از رینگ کوره چیست؟

رینگ یکی از اشکال هندسه فضایی می باشد که در زندگی و ابزارهای مختلف کاربرد زیادی دارد. انگشتر ها همگی از یک رینگ ساخته شده اند، در واقع رینگ یک استوانه ی باریک است. در دنیای صنعت نیز این شکل هندسی کاربرد بسیاری دارد. مخصوصا در کوره ی دوار که شکل استوانه ایدارد و درون ان چندین غلتک قرار داده شده است. رینگ کوره دارای قطر مشخصی است و از آلیاژ های خاصی برای ساخت استفاده کرده اند. درون کوره افت و خیز دما وجود داشته و اگر رینگ از مواد محکمی ساخته نشده باشد، رینگ ها در اثر تغییر دما شکسته خواهند شد. اما رینگ کوره کاملا در برابر عواملی محیطی ایمن است و هیچ گونه مشکلی در آن ایجاد نخواهد شد.

اندازه و قطر سطح مقطع رینگ ها از غلتک کوره کوچکتر است، از این رو به راحتی درون کوره قرار گرفته و به گردش در خواهد آمد. برای یک نکته ی بسیار مهم که در رابطه با رینگ ها وجود دارد این است که نباید قطر زیادی داشته باشند، چرا که باعث کوچک تر شدن فضای درون غلتک خواهند شد. با وجود قطر اندک مقاوت زیادی داشته و به راحتی دچار آسیب های مختلف نخواهند شد. درون غلتک کوره جایگاه مناسبی وجود دارد که رینگ ها درون آن قرار می گیرند و می توانند حرکت کنند.

طراحی رینگ کوره

افرادی که طراحی کوره را بر عهده گرفته اند، مجموعه ای از افراد متخصص و توانمند هستند که علاوه بر شکل ظاهری کوره دوار، سایر جزئیات آن  را تعیین می کنند. یکی از این قطعات رینگ کوره می باشد. رینگ کوره کاملا متناسب با سایز کوره و اندازه ی قطر آن می باشد. به عبارت بهتر ویژگی های بارز رینگ کوره تابعی از غلتک کوره و اندازه های آن می باشد. در طراحی رینگ کوره به متریال سازنده ی آن نیز اهمیت زیادی داده می شود. رینگ ها از آلیاژ فلزات مختلف همراه با درصدی از عناصر دیگر برای بهبود کیفیت آن ساخته می شوند، با توجه به این موضوع در طراحی رینگ کوره تمامی متریال جزء به جزء بررسی خواهد شد.

اگر هنگامی که در دستگاه های ریخته گری مواد اولیه ترکیب می شوند، یک عنصر کمتر و یا بیشتر شود، تمامی این متریال به هم ریخته و ممکن است محصول نهایی و یا رینگ وتولید شده کیفیت لازم را نداشته باشد. ممکن است رینگ از لایه های مختلفی تشکیل شده باشد، مراحل مختلف ساخت رینگ کوره و هم چنین متریالی که در مراحل مختلف رینگ از آن ها ساخته می شود، ابتدا طراحی شده و یپی در آزمایشگاه و کارگاه های مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته شده است. بر اساس نتایج آزکایش ها و آزمون و خطا های انجام شده در طراحی رینگ کوره نحوه ی ساختن بهترین رینگ ممکن قرار خواهد گرفت، که بر اساس آن می توان ساخت رینگ کوره را شروع کرد.

ساخت رینگ کوره

رینگ کوره پس از آن که طراحی کامل شد و ابعاد و متریال  آن مشخص گردید وارد مرحله ی ساخت می شود. در این مرحله روند ساخت رینگ کوره بسیار اهمیت دارد. دستگاه هایی که قرار است رینگ کوره را تراش بدهند باید دقت نانو متری داشته باشند تا کوچکترین خطایی در آن ها ایجاد نشود. جدا از خط تولید در فرآیند ساخت رینگ کوره نیازمند یک تیم کنترل کیفیت مجهز هستیم تا تمامی ویژگی های رینگ کوره تولید شده را مورد ارزیابی قرار دهد. پی از آن که تاییدیه های لازم از طرف تیم کنترل کیفیت دریافت شد، می توان رینگ کوره راهی قسمت نهایی کرد و برای نصب در اختیار متخصص گذاشت.

ساخت رینگ کوره از اهمیت بسیار زیادی بر خوردار است. چرا که اگر درصدی خطا در پردازش و یا حتی متریال آن صورت پذیرد با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد. اگر در ابعاد و تراش ایرادی وجود داشته باشد، با تنگی و یا گشادی حلقه رو به رو خواهیم شد. اگر رینگ کوره تنگ باشد، درون غلتک کوره جای نمی گیرد، در صورت گشاد بودن رینگ کوره نیز غلتک کوره توان نگهداری آن را نخواهد داشت و حین چرخش فعالیت کوره کاملا مختل شده و نیاز به تعمیرات زیادی پیدا خواهد کرد. در صورتی که در متریال ایرادی وجود داشته باشد، هنگامی که دمای آن افزایش می یابد، ممکن است آستانه ی تحمل آن بسیار کاهش یابد و یا هنگام افت دما بشکند و حالت خود را حفظ نکند.

تعمیر رینگ کوره

تمامی قطعات و تجهیزاتی که در صنعت و دستگاه ها قرار دارند، امکان آسیب دیدن آن ها وجود دارد. در چنین شرایطی لازم است تا از افراد متخصص و تکنسین های مربوطه برای انجام تعمیر رینگ کوره کمک بگیریم. تعمیر رینگ کوره بر اساس آسیبی که بر این قطعه وارد شده است، می تواند متغیر باشد. شاید رینگ تنها به برش نیاز دارد و یا حتی لازم است تا به اعمال جوشکاری های مختلفی خلل و فرج های ایجاد شده در ان برطرف شود. نکته ای که در هنگام تعمیر رینگ کوره وجود دارد، این است که تمامی این فرآیند باید توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود. خوشبختنه مجموعه ای مثل پادیر وجود داشته که علاوه بر طراحی و ساخت، تعمیر رینگ کوره را نیز با بهره مندی از اصول مهندسی انجام می دهد.

کلام پایانی

رینگ کوره یکی از مهم ترین قطعات لازم در کوره دوار می باشد که با جایگیری درون غلتک کوره فرآیند افزایش دما و هم چنین چرخش را افزایش می دهد. برای موفقیت در فعالیت کوره دوار لازم است تا از رینگ با کیفیت و مناسبی استفاده شود. رینگ ها به صورت اماده و ساخته شده در بازار وجود ندارند و باید آنها را مطابق ویژگی های غلتک کوره سفارش داد. کارخانه های مختلفی در این زمینه فعال هستند و تجهیزات و قطعات صنعتی از جمله رینگ کوره را می سازند. یکی از این مجموعه ها، مجموعه پادیر ماندگار می باشد. پادیر یک مجتمع بزرگ و تواند است که از کادر متخصص و مجرب تشکیل شده است.  رینگ کوره یکی از محصولات بسیار با کیفیت و درجه یکی می باشد که در مجموعه پادیر ساخته می شود. صنایع مختلف با مراجعه به پادیر می توانند هر ریمگی را با اندازه های مختلف یه ایشان سفارش داده و خریداری کنند. پادیر نیز تمامی خدمات پس از فروش از جمله تعمیر رینگ کوره را ارائه می دهد.

تعداد بازدبد: 430
24 اردیبهشت 1401