غلتک کوره

غلتک کوره

زمانی در زمینه های صنعتی قادر به پیشرفت های روز افزون هستیم که از تجهیزات بسیار پیشرفته ای استفاده کنیم. غلتک کوره یک کوره مجهز و با ساز و کار مهندسی و پیچیده ای است. در صنایع مختلف از غلتک کوره استفاده های بسیاری می شود. یکی از ویژگی های منحصر به فرد غلتک توره شکل ظاهری و نحوه ی فعالیت دوار آن می باشد. برای عملکرد بهتر غلتک کوره برای دیواره ی آن از سیمان استفاده شده است. هم چنین آجر نسوز که از شاموت ساخته می شود، در جداره های آن قرار گرفته تا به کلی غلتک کوره عایق سازی شود. جزئیات زیادی در این کوره خاص قرار گرفته است که سبب تمایز آن از سایر کوره های موجود شده است.

غلتک کوره به عنوان یک فناوری پیشرفته در کشور ما نیز ساخته می شود. برای خرید غلتک کوره نیازی به وارد کردن آن نیست. کجکوعه های زیادی هم چون پادیر طراحی، ساخت و تعمیز غلتک کوره را بر عهده گرفته و آن را در اختیار متقاضیان قرار می دهند. در این مبحث غلتک کوره را مورد برررسی قرار خواهیم داد. اگر خواهان ساخت و یا خرید غلتک کوره هستید، این مقاله می تواند شما را به خوبی راهنمایی کند. قدر دان همراهی تان خواهی بود.

غلتک کوره چیست؟

غلتک کوره یکی از تجهیزات صنعتی و بسیار پیشرفته است که دارای مکانیز خاص و متفاوتی نسبت به سایر کوره ها می باشد. علتی که این کوره با ناک غلتک کوره شناخته شده است، شکل ظاهری آن می باشد. استوانه ی بزرگی با سطح مقطع عظیم که به صورت افقی بر روی زمین نصب خواهد شد. به دلیل شکل غلتک واری که دارد، غلتک کوره نام گرفته است. در این کوره حرارت زیادی به محتویات داده می شود، به دلیل وزن بالایی که دارد، غاتک کوره بر روی زمین نصب می شود. بی شک حرارت درونی غلتک کوره حین فعالیت، می تواند به شدت زیان بار باشد، برای جلوگیری از ایجاد جریان تبادلی بین کوره و محیط اطراف به واسطه ی عناصر و متریال های مختلف آن را عیاق بندی می کنند. تا علاوه بر جلوگیری از هدر رفت انرژی و گرمای ایجاد شده درون غلتک کوره، از گرم شدن زمین نیز جلوگیری شود.

در سایر کوره های صنعتی شکل ظاهری انقدر محدودیت ندارد، متریال به راحتی از یک سو وارد کوره شده و پس از اعمال گرما ها و عملیات های مختلف از سوی دیگر خارج می شوند. اما در غلتک کوره چنین فرآیندی ممکن نیست و شاهد ورود متریال به روش خاصی هستیم. یکی دیگر از تفاوت های غلتک کوره با نمونه های دیگر، نحوه ی انتقال حرارت می باشد. در اغلب کوره ها امکان پخش حرارت به صورت یکنواخت وجود ندارد، ممکن است به دلیل تغییراتی که در المنت های ایجاد می شود، حرارت دارای نوسانات های متعددی باشد. اما در غلتک کوره به دلیل مکانیزم خاصی که دارد، تمامی مواد موجود در کوره به یک اندازه حرارت را دریافت می کنند. هم چنین چرخش های دورانی شکلی درون کوره انجام می شود که سبب شده کمپرس گرم و سرد به بهترین شکل ممکن انجام شود.

غلتک کوره یک تحول بزرگ در دنیای تکنولوژی و فناوری های مخصوص صنعت ایجاد کرده است. چرا که شاهد حداکثر فناوری در غلتک کوره می باشیم. نحوه ی قرار گیری شعلاه ها ، نحوه ی کاهش دما، حرکت غلتان درون غلتک کوره از ابتدا به سمت انتها و بر عکس و هم چنین ورود موجودی مواد از بالای غلتک کوره و خروج آن ها از قسمت های پایین در اثر استفاده از فناوری و تکنولوژی های مدرن صورت گرفته است. براین اساس غلتک موره برای فعالیت علاوه بر سوخت فسیلی به نیزوی الکتریسته نیز احتیاج دارد.

طراحی غلتک کوره

طراحی غلتک کوره تمامی ویژگی های ظاهری، جزئیات موجود در کوره و هم چنین نحوه ی فعالیت غلتک کوره را تعیین خواهد کرد. ابتدا چندین مهندس و متخصص در علوم مرتبط با ساخت کوره طراحی غلتک کوره را انجام می دهند. در این طراحی ابعاد استوانه، سطح مقطع آن، ضخامت دیواره های و محیطی که فضا را اشغال می کند، بیان خواهد شد. هم چنین مواد اولیه ای که در اثر ترکیب آن ها غلتک کوره ساخته می شود نیز در طراحی آن بیان شده و مورد بررسی قرار خواهد گرفت. احتمال این که دیواره ها از چند لایه تشکیل شده باشند، بسیار زیاد است.

تمامی این لوایح و جنس آن ها بررسی خواهد شد. پس از اتمام تمرکز بر شکل ظاهری غلتک کوره، نیاز به ارزیابی نحوه ی فعالیت دستگاه می باشد. طراحی غلتک کوره تعداد شعلاه ها، فاصله ی میان آن ها و درجه ی انتقال حرارت شعله را مشخص می کند. مکان دریچه ای که قرار است ورود و خروج موجودی مواد از آن جا انجام شود، نیز طراحی غلتک کوره تعیین کرده است. یکی از مهم ترین مراحل در ساخت غلتک کوره، طراحی ان می باشد. چرا که تمامی فاکتور و پارامتر های موجود در غلتک کوره به واسطه ی این مرحله تعیین شده و مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

زمانی که طراحی غلتک کوره به اتمام می رسد، بدین معناست که می توان اقدام به ساخت غلتک کوره کرد. آزمون و خطا های زیادی بر روی این طرح انجام شده و نواقص و معایب موجود برطرف شده است. هنگامی که طراحی غلتک کوره وارد مرحله ی عملیاتی شود و به اجرا در بیاید، نیز ممکن است دارای خطا هایی باشد که البته جزئی و قابل رفع شدن است. اما نکته اینجاست که فرآیند طراحی غلتک کوره کار ساده ای نیست. باید حتما از نیروی کار متخصص و کار آزموده ای برای این کار استفاده کرد. کوچکترین خطایی در طراحی می تواند سبب هدر رفت هزینه های گزافی شود و هم چنین زمان زیادی از دست برود.

خوشبختانه در ایران مجموعه ای مانند پادیر وجود داشته که به نحو احسن طراحی غلتک کوره را انجام می دهد. می توان به این مجموعه ی بزرگ و صد البته متخصص اطمینان کرد. تضمین کار نهایی مهم ترین فاکتوری است که متقاضی برای ساخت و طراحی غلتک کوره مد نظر دارد. پادیر 100 درصد تضمین می کند که پروژه در نهایت سود آور خواهد بود.

ساخت غلتک کوره

پس از اتمام طراحی نوبت به ساخت غلتک کوره می رسد. زحمات زیادی در وهله ی قبل صورت گرفته ایت تا این مرحله به بهترین شکل ممکن اجرا شود و نتیجه ی موفقیت آمیزی از ساخت غلتک کوره حاصل شود. برای ساخت غلتک کوره  یک سری سلسه مراتب وجود دارد و تمامی عملیات به یکباره انجام نمی شود. کیفیت مواد والیه و قطعات بکار رفته در ساخت غلتک کوره از لحاظ زیادی حائز اهمیت می باشد. چرا که باید درجه ی خلوص مواد دقیقا مطابق همان چیزی باشد که طراحی مشخص کرده است. کم و یا زیاد شدن درصد ها خلوص را بر هم ریخته و سبب عدم موفقیت خواهد شد.

ابتدا بدنه و استوانه ی کوره ساخته می شود. سپس شعلاه ها و تمامی قطعات درونی یکی پس از دیگری با دقت میلی متری درون کوره نصب خواهند شد. جنس غالب غلتک کوره از فولاد است، برای نصب قطعات نیاز به جوشکاری های زیادی است. مداری که چرخش دوار در فرم آن صورت می پذیرد، باید درون بدنه قرار گیرد و پس از آن قطعات تکمیلی نصب شود. در پایان نیز عایق بندی بدنه انجام خواهد شد.  البته این امکان وجود دارد که مراحل ساخت غلتک کوره در برند های مختلف متفاوت باشد. چرا که یک مرحله شاید جزئی از کل یک پروژه بزرگ به حساب بیاد و در ظاهر اهمیت چندانی نداشته باشد. اما حتی یک مرحله ی کوچک می تواند تغییر اساسی در پروژه ی نهایی ایجاد کند. برای همین لازم است تا پروژه به مجموعه ای توانمند هم چون پادیر سپرده شود.

تعمیر غلتک کوره

 از عوارض فعالیت در صنعت استهلاک و نیاز به تعمیر تجهیزات متعدد می باشد. غلتک کوره نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. برای جلوگیری از تحمل هزینه های گزاف ناشی از تعمیرات کوره لازم است تا در بازه های مختلف،  غلتک کوره توسط متخصصین مروبوطه مورد ارزیابی قرار بگیرد و معایب ایجاد شده ناشی از فعالیت برطرف شوند. تعمیر غلتک کوره یک امر بسیار حیاتی است. چرا که هزینه های ناشی از ساخت آن زیاد است و در صورتی که تعمیرات به درستی انجام نشود، مجبور به تحمل هزینه های زیادی خواهیم شد.

اگر کارشناسی ها لازم در رابطه با عیب یابی کوره به نحو احسن انجام نشود، ممکن است هزینه های ناشی از تعمیرات غلتک کوره سر به فلک بکشد که به هیچ عنوان مساعد نیست و از نظر مالی زیان بر خواهد بود. علاوه بر این که تجهیزات جزو دارایی های غیر جاری محسوب می شوند و استهلاک انباشته در ارزش آن تاثیر منفی می گذارد، رفع عیب های موجود و تعمیر غلتک کوره از این بعد نیز با اهمیت است.

کلام پایانی

غلتک کوره و یا کوره ی دوار یکی از تجهیزات مهم در صنایع مختلف می باشد. این کوره از لحاظ شکل ظاهری و هم چنین مکانیزم منحصر به فرد می باشد. در ایران غلتک کوره توسط مجموعه ی پادیر طراحی، ساخته و تعمیر خواهد شد. از لحاظ کیفی غلتک کوره ساخت پادیر دارای استاندارد های جهانی است و جزو بهترین نمونه های ساخته شده در دنیا به شمار می آید. پادیر علاوه بر ساخت کوره با اصولی ترین متد، تمامی خدمات پشتیبانی را ارئه می دهد. سرویس غلتک کوره و انجام تعمیرات را بر عهده می گیرند. اگر خواهان ساخت غلتک کوره و بهره مندی از این تکنولوژی می باشید، کافی است پادیر را انتخاب کنید.

دیگر خدمات شرکت پادیر ماندگار
طراحی ماشین
طراحی خط تولید
طراحی خشک کن
طراحی آسیاب
تعداد بازدبد: 314
2 خرداد 1401