خط تولید آهک

خط تولید آهک

آهک، یکی از مواد پر خاصیت در صنایع محسوب می شود. به همین خاطر خط تولید آن در صنایع مختلفی وجود دارد. خط تولید آهک بسیار پیشرفته و مدرن است. خط تولید این محصول کاملا مکانیکی می باشد.

نیروی انسانی در خط تولید آهک، جایگاهی ندارد؛ زیرا فرآیند تولید آهک توسط ماشین آلات پیشرفته صورت می گیرد. در خط تولید این محصول، علاوه بر تولید آهک، محصولات شیمیایی دیگری همانند منیزیم و سیلیس نیز تولید می شود؛ چرا که سنگ آهک دارای ناخالصی و آلودگی های بسیاری است. به همین دلیل شما نمی توانید به طور مستقیم از سنگ آهک بهره برداری کنید.

در ادامه این مقاله، به صورت مفصل در رابطه با خط تولید آهک توضیح داده شده است؛ در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

طراحی خط تولید آهک

آهک، با این که یک ماده شیمیایی پر قدرت است، اما محصولی طبیعی نیز می باشد؛ چرا که در طبیعت با خلوص مختلف یافت می شود. آهک هایی که دارای خلوص بالا هستند؛ در صنایع مختلفی بهره برداری می شوند، زیرا مشخصات کیفی آن ها بسیار بالا است.

فرآیند تولید محصولات شیمیایی با همدیگر متفاوت است. به همین دلیل یک واحد صنعتی بایستی نسبت به خروجی فرآیند مورد طراحی قرار گیرد؛ تا محصولات با خلوص بالا تولید شوند. هیچ گاه دو محصول در یک خط تولید ساخته نمی شوند؛ زیرا ممکن است، با همدیگر واکنش نشان دهند و در نتیجه باعث آلوده شدن محیط و تجهیزات  شوند.

آهک در بازار دارای انواع مختلفی است. به همین دلیل، خط تولید تیپ های آهک با همدیگر متفاوت می باشد؛ زیرا انواع آهک با روش های مختلفی ساخته می شوند. ساختار خط تولید آهک به نوع محصول بستگی دارد. به همین علت در طراحی خط تولید آهک، به نوع آن توجه داشته باشید؛ تا محصول نهایی دارای کیفیت و قابلیت های دلخواه تان باشد.

طراحی خط تولید آهک، امری سخت و مشکل است، لذا کوچک ترین تغییر در نوع قرار گیری تجهیزات، مسیر فرآیند تولید را عوض می کند. در نتیجه نوع آهک عوض می شود.‌ طراحی خط تولید آهک، به تجهیزات و خط لوله بستگی دارد.

بایستی وابسته به تجهیزات صنعتی آهک، به طراحی خط تولید آن بپردازید؛ البته در طراحی خط تولید، نوع شکل گیری فرآیند بسیار مهم و با اهمیت است. زیرا تجهیزات باید به ترتیب چگونگی شکل گیری فرآیند تولید آهک، در کنار هم دیگر قرار بگیرند.

ساخت خط تولید آهک

بازار تولید و فروش آهک بسیار پر رونق می باشد؛ چرا که آهک، مواد اولیه بیشتر صنایع است. یکی از کاربرد های آهک، در صنعت ساختمان سازی می باشد. آهک در این صنعت سبب مقاوم سازی سازه ها می شود.

از آن جایی که آهک دارای بازار فروش پر رونقی می باشد؛ افراد زیادی خواستار فعالیت در زمینه تولید و فروش آن هستند. برای تولید آهک بایستی، اول نوع آهک تولیدی شرکت خود را تعیین کنید. سپس به خریداری مواد اولیه و تجهیزات مشغول شوید.

برای این که، محصولات تولیدی شرکت شما از کیفیت بالایی برخوردار باشد، بایستی فرآیند تولید به بهترین شکل ممکن صورت گیرد. زمانی یک شرکت، محصولاتش از نظر کیفیت و قابلیت منحصر به فرد و عالی است؛ که راندمان تولید بالا باشد.

برای داشتن راندمان بالا در مجموعه، نیاز به ساخت خط تولید دارید. خط تولید، روشی برای ایجاد نظم در مجموعه است. طراحی و ساخت خط تولید آهک، با این که کمی زمان بر می باشد؛ اما باعث افزایش کیفیت آهک می شود، چرا که باعث شده فرآیند تولید آهک طبق برنامه و پیوسته انجام شود.

اگر ساحت خط تولید آهک، با بهره گیری از قوانین پیش برود؛ اصلا سخت و مشکل نیست، بلکه بسیار راحت و لذت بخش می باشد؛ چرا که عملکرد هیچ کدام از تجهیزات با مشکل رو به رو نمی شود. ساخت خط تولید، طبق قوانین و قواعد صنعتی نیازمند به تخصص دارد؛ لذا باید قبل از اجرا سازی خط تولید، طراحی صورت بگیرد.

بیشترین سختی راه اندازی خط تولید آهک، مربوط به طراحی خط است؛ لذا اگر طراحی به درستی انجام نشود؛ هماهنگی لازم بین تجهیزات و ابزار آلات خط تولید به وجود نمی آید، در نتیجه خط تولید با مشکل مواجه می شود. به قول قدیمی ها: خشت اول گر نهد معمار کج   تا ثریا می رود دیوار کج.

ساخت خط تولید، بدون بهره گیری از طراحی غیر ممکن است؛ لذا طراحی، جایگاه تجهیزات و همین طور اندازه آن ها را در خط تولید مشخص می کند. شاید بتوان بدون استفاده از طراحی جهت انجام فرآیند تولید را مشخص کرد؛ اما تعیین موقعیت مکانی تجهیزات غیر ممکن است.

به همین خاطر شما در ساخت خط تولید آهک تنها نباید از قوانین ساخت پیروی کنید؛ بلکه باید طراحی خط تولید را نیز در نظر بگیرید، تا خط تولید آهک از نظر طراحی و ساخت  بهترین باشد.

تعمیر خط تولید آهک

خطوط تولید در طول شبانه روز در حال کار و فعالیت است. تنها در ساعات کوتاهی متوقف می شوند؛ به همین دلیل بایستی با استفاده از روش های مختلفی سلامت خط تولید را تضمین کرد. در صنعت افزایش طول عمر تجهیزات و بهبود عملکرد آن ها بسیار مهم است؛ چرا که کیفیت محصول نهایی وابسطه به عملکرد تجهیزات می باشد.

غیر ممکن است، دستگاه های صنعتی در طول فعالیت شان دچار آسیب و صدمه نشوند. در محیط کارگاه ها، مواد شیمیایی گوناگونی در جریان می باشد؛ هر کدام از این مواد در طول انجام واکنش، انرژی هایی آزاد می کنند، که بسیار مخرب است.

انرژی های مخرب در خط تولید سبب آسیب به تجهیزات صنعتی می شود. برای این که آسیب های موجود در خط تولید سبب از کار افتادن دستگاه ها نشود؛ شما بایستی حتما به وسیله فرآیند تعمیر، عمر مصرف تجهیزات را افزایش دهید.

در خط تولید آهک مواد مخرب بسیاری وجود دارد؛ هر کدام از این مواد می توانند به تنهایی باعث نابودی خط تولید شوند. حتما تعمیرات خط تولید آهک را در بهره های زمانی مختلف انجام دهید. تعمیر خط تولید آهک موجب می شود، بازدهی مجموعه افزایش یابد و دستگاه ها نیاز به تعویض و جایگزینی نداشته باشند.

در خط تولید آهک امکان ایجاد رسوب میسر می باشد؛ لذا یکی از مواد اصلی آن آب است. اگر در خط تولید از آب های سخت بهره بگیرند؛ مسلما تجهیزات دچار فرسایش و زنگ زدگی می شوند. به همین دلیل حتما باید، تعمیرات منظم انجام شود؛ تا پوسته اصلی تجهیزات آسیب جدی نبیند.

شکل گیری رسوب نیز در خطوط تولید آهک وجود دارد. اغلب رسوبات خط تولید آهک، کربنی می باشد؛ زیرا ماده اصلی این خط، کلسیم کربنات است. رسوبات کلسیم، سبب گرفتگی تجهیزات در خط تولید می شود. مسدود شدن مسیر سیالات در خط تولید آهک بسیار بد و خطرناک می باشد؛ به همین علت، شما باید با استفاده از روش های اسید شویی به پاک سازی سطوح داخلی تجهیزات بپردازید.

خط تولید آهک صنعتی

آهک، یکی از مواد شیمیایی هایی است که از زمان های باستان مورد استفاده افراد قرار می گرفت. در همان زمان ها نیز آهک کاربرد بسیاری داشت. از آن جایی که با ترکیب شدن با آب سخت و محکم می شد؛ از آن برای اتصال سازه های چوبی و آجری استفاده می کردند.

آهک در طبیعت به شکل رسی، ماسه ای و دولومیت یافت می شود. ( برای آگاهی از چگونگی طراحی و ساخت کوره دولومیت و نحوه تعمیر آن کلیک کنید ) رنگ آهک، سفید متمایل به خاکستری است. این ماده بسیار حساسیت زا می باشد؛ به همین خاطر تماس مستقیم با آن سبب سوزش می شود. آهک هایی که در طبیعت وجود دارد؛ دارای ناخالصی های مختلفی است. آهک تنها در صورتی عملکردش فوق العاده و شگفت انگیر می باشد؛ که این آلودگی ها از آن جدا شود.

امروزه، صنایع مختلفی در عرصه تولید آهک با کیفیت فعالیت می کنند. هدف تاسیس این شرکت ها تولید انواع آهک ها در کیفیت و خلوص بالا است. برخی از ناخالصی های موجود در سنگ آهک، مهم هستند. از ناخالصی های مهم سنگ آهک می توان منگنز، آلومینیوم، سیلیس و منیزیم را نام برد.

استخراج این مواد از سنگ آهک بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است. به همین دلیل، در صنایع پیشرفته و تخصصی، خط تولید آهک کاملا مکانیکی است. در خط تولید آهک صنعتی، ابزار آلات فوق پیشرفته وجود دارد؛ چرا که آهک خالص در درجه ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد و آهک رسی و دولومیت در دمای ۱۳۰۰ سانتی گراد کلسینه می شود.

در خط تولید آهک صنعتی انواع این محصول، با خلوص بالا تولید می شود. در خط تولید از دستگاه شکفته ساز خودکار، رآکتور های همزن دار، کوره های پیشرفته و... استفاده می شود، تا تولید آهک در بالا ترین مقدار انجام شود.

انواع آهک، از آنالیز مواد اولیه به دست می آیند. آهک زنده از پخته شدن سنگ آهک در دمای ۱۰۰۰ درجه سلسیوس، ساخته می شود. رنگ این آهک سفید است و ماهیت آن قلیایی می باشد؛ به همین دلیل آب دوست می باشد‌. شدت آب دوستی آهک زنده به میزان حرارتی بستگی دارد؛ که آهک در آن تهیه شده است.

احداث خط تولید آهک

احداث خط تولید آهک در هر شرایطی امکان پذیر است؛ زیرا توانایی و مقاومت آهک بسیار بالا است. دستگاه ها و تجهیزاتی که در خط تولید آهک موجود است؛ بسیار پیشرفته هستند؛ لذا از تکنولوژی های روز دنیا تبعیت می کنند. به همین خاطر، از مشخصات فنی بالایی برخوردار هستند.

دستگاه هایی که در خط تولید آهک وجود دارد؛ در شرایط بد مکانیکی نیز مقاوم و مستحکم است. به همین علت آسیب پذیری آن ها ناچیز می باشد. احداث خط تولید آهک، به سرمایه بالایی نیاز دارد؛ اما به صرفه می باشد؛ زیرا می توانید در بازه زمانی کوتاهی با تولید حجم انبوه آهک، سرمایه تان را برگردانید.

از آن جایی که تیپ های مختلف آهک به راحتی در تماس با هوا و آب اکسید نمی شود؛ نگهداری از آن آسان می باشد. به همین دلیل شما می توانید با احداث خط تولید آهک سود و درآمد بالایی به دست بیاورید.

برای احداث خط تولید آهک، حتما میزان خروجی فرآیند را در نظر بگیرید؛ تا سایز و اندازه تجهیزات مشخص شود.

سخن آخر

احداث خط تولید آهک، بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد؛ لذا شرایط تولید آهک سخت و مشکل نیست. در طراحی و ساخت خط تولید آهک، معیار های مختلفی در روند تولید تاثیر می گذارد؛ به همین خاطر برای بالا بردن خروجی فرآیند، این معیار ها را در نظر داشته باشید.

تا زمانی که روند تولید آهک، طبق طراحی خط تولید انجام شود؛ محصولات با کیفیتی بالا تولید می شوند. بنابراین در هر شرایطی قوانین و اصول صنعتی را رعایت کنید.

تعداد بازدبد: 301
24 اردیبهشت 1401