ساخت ماشین

ساخت ماشین

ساخت ماشین کوره دوار اهک ،وسیله‌ای است برای بالابردن حرارت در یک فرایند مداوم مورد استفاده قرار گرفته است. که در سال 1873 توسط فردریک روانسوم مخترع انگلیسی ابداع شد. سوخت این نوع کوره‌ها گاز، گازوئیل و مازوت به شمار می رود.

مواد تولیدشده به‌وسیله کوره دوار شامل عبارت زیر هستند:

سیمان  -آهک  -اهک دولومیت –  انواع فراورده‌های نسوز-  دی اکسید تیتانیوم -آلومینا  – ورمیکولیت شامل می شود.

بدنه اصلی ساخت ماشین کوره، یک مخزن استوانه ای می باشد که نسبت به سطح افق زاویه دار است و به آرامی در محور خود می چرخد. مواد مورد نیاز برای پردازش به انتهای بالایی سیلندر تغذیه می گردد. همانطور که کوره به چرخش درمی آید، ماده به تدریج به سمت پایین حرکت می نماید .گازهای داغی که به واسطه یک کوره خارجی تولید شده است یا امکان دارد از طریق یک شعله در داخل کوره توسط یک مشعل تولید گردد در امتداد کوره به جریان در می آیند،که باعث انجام عملیات مورد نظر می شود. سوخت برای این امرهمانطور که در بالا نیز ذکر کردیم گاز، نفت، گازوئیل باشد.

اجزای اصلی در ساخت کوره دوار دارای پوسته، پوشش نسوز، رینگ و غلطک، چرخ دنده و ترمزها هستند.

پوسته از ورق فولاد نوردی معمولی که اغلب بین 15 تا 30 میلیمتر ضخامت دارد، متشکل شده است و به شکل یک سیلندر ساخته می گردد که امکان دارد تا 230 متر طول و تا قطر 6 متر را شامل شود.

هدف اصلی از پوشش های نسوز این بوده که پوسته فولادی را از درجه حرارت بالا در داخل کوره محفوظ نگه داشته و از خواص خوردگی مواد فرایند حفاظت نمایید. امکان دارد این پوشش از آجرهای نسوز یا بتنی مقاوم در برابر حرارت تشکیل نماید.

ماشین سازی پادیر ماندگار

ضخامت پوشش ماشین سازی پادیر ماندگار اغلب در محدوده 80 تا 300 میلیمتر محسوب می گردد. یک مقاومتی معمولی قادر به حفظ درجه حرارت بین 1000 درجه سانتیگراد هستند. برای حفاظت از فولاد از آسیب، دمای پوسته باید در حدود 350 درجه سانتیگراد نگه داشته شود.

ماشین سازی پادیر ماندگار رینگ کوره از یک قطعه فولادی ریختگری شده ساخته می گردد و بعد تحت عملیات ماشین کاری قرار گرفته است تا سطحی صاف را شامل شود. رینگ به واسطه بالشتک ها به پوسته کوره وصل شده است. این رینگ سوار بر جفت غلطک های فولادی است که از سطح استوانه ای صافی برخوردار هستند. غلطک ها باید از کوره پشتیبانی نمایند و چرخشی را که تا حدالامکان بدون اصطکاک است ،امکان پذیر کند. اگریک کوره به خوبی مهندسی شده باشد، زمانی که قدرت قطع شده باشد ، قبل از آمدن به استراحت، چند بار پاندول مانند نوسان می کند.

کوره غالبا توسط یک چرخ دنده به گردش درآمده است چرخ دنده از طریق یک چرخ دنده دیگر به یک مجموعه گیربکس و موتور الکتریکی با سرعت متغیر متصل می گردد. سرعت جریان مواد در داخل کوره متناسب با سرعت چرخش آن به شمار می رود و همچنین برای کنترل این سرعت ( درایو متغیر )احتیاج می باشد.

اگر به هر علتی ( قطعی برق یا خرابی درایور) کوره ازچرخیدن به دور محور خود توقف نماید درایور کمکی وارد عمل شده است که این امر مانع  از پیچ و تاب خوردگی  کوره ب دلیل اختلاف دما بین بالا و پایین کوره می گردد . این درایور امکان دارد  یک موتور الکتریکی کوچک با منبع تغذیه مستقل یا یک موتور دیزل محسوب شود.

کوره دوار اهک هم مانند  دارای کوره های دوار از شامل یک مخزن استوانه ای شکل با افق زاویه دار ساخته گردیده می شود.

اجزای سازنده ماشین سازی پادیر ماندگار این نوع کوره شامل اند از:

  1. پوسته
  2. رینگ
  3. غلطک
  4. چرخ دنده
  5. چرخ ترمزها و مشعل هستند.

پوسته این نوع کوره از ورق های فولادی ساخته می گردد که به واسطه عملیات نورد به شکل استوانه تشکیل شده است. مقدار بار دهی یک کوره دوار اهک بستگی به نسبت طول وقطر آن دارد. بنابراین  طول و قطر و ضخامت پوسته متناسب با مقدار بار خروجی انتخاب شده است .

ساخت ماشین کوره؛ رینگ  و غلطک های این نوع همانند سایر کوره های دوار از فولاد ریخته گری شده ساخته می گردد که روی آن عملیات ماشینکاری صورت می گیرد تا ب صافی سطح مورد نیاز دست پیدا نماید در برخی موارد برای بهبود عملکرد آن ها روی رینگ و غلطک ها عملیات ابکاری نیز امکان پذیر است. تا در برابر سایش و خوردگی مقاومت بیشتری را شامل شوند.

مقدار رینگ و غلطک ها به طول ساخت کوره دوار آهک مرتبط است.

نحوره کار ساخت ماشین

یک موتور الکتریکی متصل به یک گیربکس که به واسطه  یک درایورکنترل می گردد نیروی لازم برای به  گردش در آوردن کوره تولید می شود و این نیرو به واسطه یک چرخ دنده به ساختار اصلی کوره انتقال می کند.

نحوه کار این کوره بر اساس این است که سنگ اهک از دهانه بالایی وارد کوره شده است و توسط حرارتی که به واسطه مشعل  و فن ها تولید شده آماده می شوند و به اهک تبدیل می نمایند و در آخر بخاطر دوار بودن و زاویه داشتن پوسته کوره از سطح افق اهک اماده شده به سمت خروجی فرستاده می شود.

برای بالا بردن بازده یک کوره اهک دوار می توان از پیش گرم کن وخنک کن استفاده نمود.

ساخت کوره آهک پزیدارای قدمت تاریخی که مرتبط به دوران قاجار بوده است که در آن زمان در یکی از روستاهای شهرستان بناب کوره آهک پزی استفاده شده است لذا کوره آهک پزی به شکل امروزی نبوده است. اما این آثار تاریخی دارای ثبت تاریخی در ایران هستند.

برای درک بهتر موضوع ابتدا توضیحات لازم ذکر شود که کوره پخت آهک چه کاربردی را شامل می شود یعنی اینکه چه چیزی وارد آن شده است و محصول خروجی آن دارای چه مزایایی می باشد ؟ کوره آهک پزی منجر به تولید آهک زنده می شود که در ساخت آن از سنگ آهک استفاده می شود.یعنی سنگ اهک را وارد کوره می نماییم و بر اثر حرارت داده شده به آن، به کربن دی اکسید و آهک زنده تبدیل می گردد.

شرکت ایرانیان صنعت پادیرماندگار،با توجه به سابقه طولانی و تامین قطعات یدکی ماشینکاری دوار و تعمیرماشینکاری و ماشین سازی پادیرماندگار با استفاده از نیروهای متخصص در این زمینه آماده انجام تعمیر،ساخت و طراحی ماشینکاری در بخش های صنعتی مختلف را دارا می باشد.

 
دیگر خدمات شرکت پادیر ماندگار
ساخت خط تولید
ساخت خشک کن
ساخت خشک کن دوار
ساخت کوره و دستوالعمل طراحی کوره
تعداد بازدبد: 269
2 خرداد 1401