طراحی کوره دوار منیزیت و نحوه ساخت آن

طراحی کوره دوار منیزیت و نحوه ساخت آن

در ابتدا برای اینکه بدانیم منیزیت چیست و یا اکسید منیزیم چیست باید بگوییم که منیزیت یک کانی کربناته منیزیم است. این ماده اولیه اصلی منیزیت برای ساخت دیرگدازهای منیزیم اولیه و استخراج منیزیم فلزی است. سنگ معدن منیزیت عمدتا برای کلسینه کردن مواد دیرگداز مانند منیزیم سوخته سبک، منیزیم متخلخل و منیزیم ذوب شده استفاده می شود. در حال حاضر، منیزیت نور سوز به صورت عمده از تجهیزات کوره دوار استفاده می کند.

منیزیت یک کانی منیزیت با ترکیب شیمیایی MgCO3 است. این نام به دلیل وجود منیزیم در ترکیب آن گرفته شده است. منیزیت به طور معمول در طی دگرسانی سنگ های غنی از منیزیم یا سنگ های کربناته در اثر دگرگونی یا هوازدگی شیمیایی تشکیل می شود. منیزیت برای تولید اکسید منیزیم خلوص بالا (MgO) به کار برده می‎شود که به عنوان یک ماده نسوز برای صنعت فولاد و به عنوان ماده خام برای صنایع شیمیایی عمل می کند. مقادیر کمی از منیزیت نیز به عنوان یک جواهر و مواد لاپیدار مورد استفاده قرار می گیرد.

اکسید منیزیم سبک سوخته، ماده اولیه اساسی منیزیم است و تمام محصولات فرآوری شده عمیق منیزیم لازم است از آن به عنوان ماده خام اولیه استفاده کنند. با توجه به ترکیب شیمیایی و شکل آن، کاربرد آن برای تولید درجات مختلف منیزیم با خلوص بالا و منیزیم درجه متوسط در توپ های فشار، سنتز اسپینل و سایر مواد کامپوزیتی با مواد خام حاوی  Al2O3، تولید منیزیم ذوب شده (گرید نسوز یا درجه الکتریکی)، مواد خام اولیه برای پودر سولفورزدایی مبدل، مواد خام اولیه برای پردازش عمیق محصولات منیزیا، مانند MgO سبک، MgCO3  سبک و غیره، مواد خام اولیه برای کود منیزیم و محصولات شیمیایی منیزیت است.

ساخت و طراحی کوره دوار منیزیت:

با ظرفیت تولید زیاد، درجه مکانیزاسیون بالا، بهره وری نیروی کار بالا و کیفیت محصول پایدار به عنوان تجهیزاتی برای کلسینه کردن منیزیت برای تولید منیزیم استفاده می شود. به طور خاص، فرآیند جدید تولید کوره دوار گرمایش خارجی، معایب فرآیند تولید سنتی مانند آلودگی شدید، مصرف انرژی بالا، اتلاف جدی منابع و کیفیت پایین محصول را کاملا تغییر داده است. این نوآوری عمده ای در فرآیند سنتی است. در فناوری طراحی کوره منیزیت از زغال سنگ خام برای پیرولیز کردن گاز آب به عنوان سوخت بهره می برد که نه تنها کارایی احتراق را بهبود می بخشد، بلکه انتشار گازهای دودکش آلاینده را نیز کاهش می دهد. از طریق تبادل حرارت، گاز خروجی برای پیش گرم کردن و خشک کردن هوای ورودی محفظه احتراق استفاده می شود و نتیجه این است که در انرژی گرمایی صرفه جویی می شود و مصرف زغال سنگ کاهش می یابد. از آنجا که سنگ معدن تولید شده توسط گرمایش خارجی در شرایط خلاء برشته می شود، شعله با مواد در تماس نیست و باعث می شود که از سرایت آلودگی سوخت به محصول جلوگیری شود. علاوه بر این، طراحی کوره منیزیت به گونه ای است که در آن، دما قابل کنترل است، گرمایش یکنواخت است و سرعت تجزیه سنگ معدن در طول فرآیند برشته کردن سریع و کامل است و از فرآیند سنتی اجتناب می شود. کاهش سوختگی متوسط یا بیش از حد باعث بهبود کیفیت محصول می شود. این فناوری همچنین به طور اساسی مشکلات ضایعات جدی سرباره منیزیت زباله و آلودگی دود را حل می کند، همچنین انتشار CO2 را کاهش می دهد و مزایای زیست محیطی قابل توجهی دارد.

کارخانه های به روز دارای کوره منیزیت از کوره های چرخشی صرفه جویی در انرژی و سازگار با محیط زیست بر تجهیزات کلسینینگ منیزیت استفاده می کنند و مجهز به یک پیش گرم کن عمودی خود توسعه یافته هستند که باعث صرفه جویی در سوخت، افزایش خروجی و برآورده ساختن الزامات پاک و زیست محیطی است. اگر درباره کلسیناسیون منیزیت، ساخت کوره منیزیت سؤالی دارید، با ما تماس بگیرید. شما می توانید برای خرید کوره منیزیت و اطلاعت از نحوه تعمیر کوره منیزیت با متخصصین مشورت کنید. تمامی تلاش ما این است که بهترین خدمات و قیمت را در زمینه تعمیر کوره منیزیت و طراحی و ساخت آن به شما عزیزان ارائه دهیم.

ویژگی های کوره منیزیت عبارتند از:

در طراحی کوره دوار منیزیت ویژگ های زیر باید در نظر گرفته شوند:

 1. کیفیت محصول خوب و خروجی بالا.
 2. فرآیند تولید پایدار و ایمنی بالا.
 3. کوره منیزیت دوار دارای ساختار ساده و قابلیت کنترل قوی است که برای بهره برداری و نگهداری مفید است.

 

منیزیت چگونه شکل می گیرد؟

منیزیت می تواند توسط چندین فرآیند تشکیل شود. برخی از رایج‌ ترین فرآیندها را در زیر به شما توضیح می دهیم.

 • کربناته شدن سنگهای غنی از منیزیم مانند پریدوتیت یا سرپانتینیت در طول دگرگونی منطقه ای، تماسی یا هیدروترمال. منیزیتی که از این طریق تشکیل می شود، گاهی اوقات کریپتوکریستالی است، با محتوای قابل توجهی از سنگ چرت یا همان چخماق ) chert (.
 • تغییر سنگ آهک، مرمر یا سایر سنگهای غنی از کربنات توسط محلولهای غنی از منیزیم در طول دگرگونی منطقه ای، تماسی یا هیدروترمال. منیزیت با خلوص بالا قادر است توسط این فرآیند تشکیل شود.
 • تشکیل در سنگ پوشه (ریگولیت) بالای سنگهای اولترامافیک در حال هوازدگی و سایر سنگهای با محتوای منیزیم بالا. این تشکیلات با اسید کربنیک در آب های زیرسطحی تسهیل می شود و اغلب منیزیت گره ای تولید می کند.
 • ته نشینی به عنوان یک کانی ثانویه در رگه‌ها و شکستگی‌هایی که سنگ‌های کربناته و اولترامافیک را برش می‌دهند.

خواص فیزیکی منیزیت:

 • طبقه بندی شیمیایی: کربنات
 • رنگ: سفید، مایل به خاکستری، مایل به زرد، قهوه ای، به ندرت بی رنگ
 • رگه سفید: درخشش مات، خاکی، گچی، به ندرت زجاجیه
 • مواد کریپتوکریستالی معمولا مات هستند. در غیر این صورت شفاف هستند.
 • درجه سختی: 3/5 الی 5

 

شناسایی خواص منیزیت:

شناسایی منیزیت در نمونه های دستی دشوار است زیرا اغلب از خواص پیش بینی شده خود فاصله می گیرد. اغلب کریپتوکریستالی است که قادر است شکاف آن را پنهان کند. منیزیت اغلب سیلیسی شده یا در مخلوط با سنگ چخماق است که آن را به طرز فریبنده ای سخت می کند. وجود چرت قابل توجه نیز باعث کاهش جوشش ظاهری با HCl می شود.

اگر خواهان شناسایی منیزیت هستید، مراحل زیر به طور احتمالی مفید خواهد بود.

 • واکنش اسیدی را بررسی کنید: مقداری پودر با خراشیدن نمونه روی صفحه رگه ای فراهم کنید. سپس یک قطره اسید کلریدریک رقیق (5%) روی نمونه بریزید و به دنبال واکنش جوشان باشید. ممکن است برای دیدن حباب های ریز که به آرامی از پودر رشد می کنند به یک ذره بین نیاز داشته باشید.
 • وزن مخصوص را آزمایش کنید: منیزیت معمولا دارای وزن مخصوص بین 3 و 3.20 است. اگر محتوای کوارتز یا سنگ چخماق قابل توجهی داشته باشد ممکن است به 2.8 برسد. اگر نمونه شما حاوی چرت قابل توجهی باشد یا سیلیسی شده باشد، این وزن مخصوص پایین با سختی بالاتر از حد معمولی جفت می شود.
 • تست با رفرکتومتر: اگر نمونه شما دارای سطح صیقلی است و شما دارای رفرکتومتر هستید (و کاربرد آن را بلد هستید)، قادر هستید یکی از مطمئن ترین تست ها را برای منیزیت انجام دهید. منیزیت دارای ضریب شکست است که از حدود 1.509 الی 1.700 متغیر است و انکسار دوگانه 0.191 است. اما مهمترین ویژگی این است که چشمک زدن دوشکستگی را در محدوده 1.509 تا 1.700 نشان می دهد.

موارد کاربرد منیزیت:

منیزیت دارای ترکیب شیمیایی MgCO3 است و هنگامی که گرم می شود به MgO و CO2 تجزیه می شود. MgO دمای ذوب بسیار بالایی دارد و این باعث می‌شود که در بسیاری از فرآیندهای فولادسازی، متالورژی و سرامیک به یک ماده نسوز خوب تبدیل شود. MgO یکی از متداول ترین مواد کاربردی برای ساخت آجرهای مورد استفاده در خط کشی کوره ها، کوره های صنعتی و کوره های بلند است. MgO همچنین برای ساخت کودها، مواد شیمیایی منیزیم و تصفیه شده به فلز منیزیم مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ های قیمتی منیزیت

منیزیت به طور معمول برای ساختن سنگ‌های پرشده، مهره‌ها و کابوشون استفاده می‌شود. منیزیت سفید متخلخل است. این قابلیت برش خوردگی و جذب مطمئن رنگ را برای تولید تقریبا هر رنگی دارد.

سنگ منیزیت رنگ شده به رنگ فیروزه ای نزدیک به 100 سال است که جایگزینی آشکار و ناشناخته برای فیروزه بوده است. بسیاری از مردم فریب منیزیت رنگ آمیزی شده به رنگ فیروزه ای را خورده اند. هنگام خرید سنگ های کابوشن یا سنگ شکن با رنگ های دیدنی مراقب باشید. بپرسید آیا رنگ شده اند یا خیر.

یک آزمایش مخرب که نسبتا قابل اعتماد است این است که یک گلوله پنبه ای را در پاک کننده لاک ناخن فرو کنید و مواد را با آن تمیز کنید. بسیاری از رنگ های مورد استفاده روی منیزیت را می توان با پاک کننده ناخن یا همان استن پاک کرد. همچنین، خراش دادن مواد با میخ ممکن است سطح رنگ شده را از بین ببرد و منیزیت سفید روشن زیرین را در معرض دید قرار دهد.

هزینه های تولید منیزیت به چند دلیل بسیار پایین است:

 • مواد زیر و خشن ارزان است
 • نرم است و به سرعت برش داده می شود
 • سایش کمتری به تجهیزات وارد می سازد
 • با مصرف انرژی کمتر کاهش می یابد

هزینه‌های تولید پایین و طیف وسیع رنگ‌های رنگ ‌شده، منیزیت را به ماده‌ای عالی برای ساخت جواهرات رنگارنگ و کم‌هزینه و پروژه‌های صنایع دستی تبدیل می‌سازد. نقطه ضعف کاربرد منیزیت برای ساخت جواهرات، عدم دوام آن نسبت به سایر مواد جواهر است. اگر منیزیت را برای استفاده در جواهرات خریداری می کنید، دوام آن را در نظر داشته باشید.

و همچنین می توانید برای آشنایی با طراحی کوره، طراحی کوره آهک، طراحی کوره دوار و طراحی کوره دوار آهک به دیگر خدمات سایت پادیر ماندگار مراجعه نمایید.

تعداد بازدبد: 589
15 اردیبهشت 1401