طراحی آسیاب

طراحی آسیاب

آسیاب یکی از وسایل پر کاربرد در زندگی است که در انواع مدل ها ساخته شده است. تمامی مواد و عناصری که در طبیعت وجود دارند، در زندگی بشر مورد استفاده قرار می گیرند. اما این عناصر را نمی توان به همان صورت که استخراج می شوند، مورد استفاده قرار داد. آسیاب ابزاری است که سبب تغییر شکل مواد مختلف می شود. انواع مواد غذایی و هم چنین عناصر معدنی پیش از مصرف باید آسیاب و پدر شود. فولاد و آهن از جمله عماصر مهم در زندگی بشر هستند، سنگ آهن که ابتدا از معادن مختلف استخراج می شود، را نمی توان وارد چرخه ی تولید کرد. پیش از ورود لازم است تا یک سری تغییرات بر روی آن ها اعمال شود.

آسیاب های مختلفی تا به امروز ساخته شده اند، آسیاب ها در مقیاس های مختلف و هم چنین با کاربرد های متعدد وجوددارند. در صنعت فولاد از یک چندین آسیاب غول پیکر و بزرگ استفاده می شود که قادر هستند سنگ آهن با چنین مقاومت و قدرتی را در کسری از ثانیه به پودر تبدیل کنند. در این مقاله هدف ما معطوف به طراحی آسیاب است. از شما دعوت می کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

طراحی آسیاب به چه فرآیندی اطلاق می شود؟

در این دنیا هر چیزی که وجود دارد، از یک الگوی خاص پیروی می کند. گیاهان، جانوران و حتی تمام انسان ها در هنگام تولد تابع الگوی خاص خود می باشند. در میان موجودات زنده این الگو به صورت ذاتی و تحت عنوان دی انی ای وجود دارد.  اما در مورد ابزار ها و محصولاتی که ساخت بشر هستند، این الگو ماهیت متفاوتی دارد. یک طرح اولیه وجود دارد که برای ساخت کالا ها به آن رجوع خواهد شد. در این طراحی تمامی ویژگی های ظاهری کالا و نحوه ی ساز و کار آن درج شده است، اگر کالایی خارج از از طراحی آن ساخته شود، استانداردی را زیر پا گذاشته و منجر به شکست خواهد بود.

در مورد آسیاب نیز این روند وجود دارد، طراحی آسیاب مجموعه ای از اطلاعات و داده های مختلف است که تعیین می کند، آسیاب از چه قطعاتی تشکیل شود، ابعاد اجزای تشکیل دهنده ی آن و در نهایت سایز آسیاب در طراحی طراحی آسیاب بیان شده است. در دوایر تولید همگی از این مکانیزم پیروی می کنند، در تلاش هستند تا همه ی استاندارد ها مطابق چیزی که در طراحی بیان شده است، انجام شود. اگر تغییراتی در ساخت و یا خط تولید آسیاب ایجاد شود که خارج از طراحی آسیاب است، باید ابتدا توسط طراحان آیاب تایید شود. چرا که به راحتی نمی توان تغییراتی را ایجاد کرد، طراحی طراحی آسیاب مانند چیدمان دومینو واری است که همگی در امتداد هم و هماهنگ هستند. ممکن است ایجاد یک تغییر غیر اصولی چیدمان را بر هم بریزد.

در بسیاری از شرکت ها طراحی آسیاب به صورت انحصاری و اختصاصی انجام می شود و در نهایت شاهد محصولی جدید هستیم که ماشبه آن تاکنون وجود نداشته است. از آن جا که این طراحی آسیاب یک حق معنوی محسوب می شود، استفاده از آن ملزم به شروط ویژه ای است و هر کمپانی که با هدف ساخت طراحی آسیاب  فعالیت می کند، نمی توان از طراحی آسیاب برندی دیگر کپی برداری کند. از این رو لازم است تا طراحی آسیاب را خریداری کند.

طراحی آسیاب توسط چه کسانی انجام می شود؟

طراحی آسیاب یک فرآیند پیچیده و بسیار با اهمیت است. هر کسی نمی تواند طراحی آسیاب را انجام دهد، لازم بوده تا در زمینه های مختلف دارای تخصص باشد. برای انجام امر طراحی آسیاب باید از یک تیم کارآزموده و مجرب بهره جست. طراحی آسیاب بیان کننده ی تمامی ویژگی های محصول و هم چنین ساز و کار آن می باشد. حضور مهندی مکانیک در تیم طراحی آسیاب بسیار مهم است، چرا که تمامی فعالیت های مکانیکی آسیاب را باید طراحی کند. مهندس برق فعالیت های الکتریکی را بررسی کرده و مهندس شیمی متریال بکاررفته درون بدنه را ارزیابی می کند. وجود افراد متخصص باعث شده تا طراحی آسیاب بدون هیچ ایرادی انجام شود.

البته لازم به ذکر است که نباید طراحی آسیاب را بر کسانی سپرد که تنها نام مهندس را بر دوش می کشند. بار علمی افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. یک مهندس کارآزموده نتیجه ی کارش بسیار رضایت بخش است و معایب زیادی در کارش دیده نمی شود. حتی در صورت وجود نقص های مختلف با مهارتی که مهندس اجرایی دارد، آن ها را با روش های اصولی و استاندارد های موجود در عرصه ی طراحی دستگاه های صنعتی برطرف خواهد کرد. اما زمانی که از افراد آماتور و تازه کار استفاده می شود، ممکن است طراحی آسیاب با کیفیت چندان بالایی انجام نشود. چرا که علاوه بر علم، تجربه ی کاری نیز دارای اهمیت زیادی است.

در واقع برای انجام عملیات طراحی آسیاب لازم است تا از یک تیم و کادری مجرب که از تعداد زیادی مهندس و متخصص تشکیل شده است، استفاده کرد. کادر طراحی آسیاب تمامی فاکتور هایی که بر نتیجه ی کار تاثیر مستقیم می گذارد را باید دارا باشد. فاکتور هایی هم چون؛ تخصص های مختلف، تجربه، دقت، انعطاف پذیری و پتانسیل کار گروهی همگی در نتیجه ی کار و طراحی آسیاب نمایان خواهد شد.

طراحی آسیاب شامل چه قسمت هایی است؟

آسیاب که در صنایع فولاد مورد استفاده قرار می گیرد، از مکانیزم پیچیده ای پیروی کرده که به بخش های کوچکتر تقسیم می شود. طراحی آسیاب نیز بر اساس توانایی و عملکرد آن دارای بخش های متعددی است. اگر شکل ظاهری آسیاب را بررسی کنیم، متوجه قسمت های مختلفی خواهیم. محفظه ای که مختص ورودی متریال است، قسمتی که مواد آسیاب شده از آن خارج می شود. قسمتی که دستگاه را تغذیه می کند و هم چنین مرکز اصلی آسیاب که وظیفه دارد تغییرات مختلف را به واسطه ی  تیغه های مختلف بر روی متریال ایجاد کند. تمامی قسمت هایی که به راحتی قابل تشخیص هستند و ساز و کار آن ها با همدیگر متفات است، به عنوان یک بخش در آسیاب شناخته می شوند.

طراحی نیز برای عملکرد بهتر معطوف به هر بخش خواهد شد. به عبارت بهتر طراحی آسیاب نیز دارای قسمت های مختلفی است که سبب شده طراحی با ظرافت و دقت بیشتری انجام شود. نحوه ی ورودی متریال به درون آسیاب به نحوی طراحی خواهد شد که با شکل ظاهری و عملکرد محفظه ی مخصوص مواد ورودی هماهنگ باشد. از این رو طراحی آسیاب با وجود این که به بخش های مختلف انجام می شود، اما از همدیگر به هیچ عنوان متمایز نیستند. چرا که هر کدام از بخش ها با همدیگر هماهنگ هستند و یک هدف یعنی آسیاب کردن مواد ورودی را دنبال می کنند.

مراحل متعدد طراحی آسیاب

برای انجام طراحی آسیاب چندین مرحله وجود دارد، پس از گرد هم آیی افراد مختلف با تخصص های متعدد، چندین طرح برای ساخت آسیاب کشیده خواهد شد. نمی توان این طرح اولیه را مورد تصویب قرار داد. لازم است تا طراحی انجام شده مورد آمون قرار بگیرد و خطا های احتمالی آن برطرف شود. از لحاظ فیزیکی تمامی ابعاد این طراحی آسیاب ارزیابی خواهد شد. این که انرژی به صورت یکنواخت بین چرخدنده ها حرکت کند و انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل شود، ولتاژ و توان مصرفی همگی چک می شوند. اما تمامی این آزمون خطا ها بر روی کاغذ و یا صفحه ی مانیتور انجام نخواهد شد.

در یکی از مراحل طراحی آسیاب لازم است، تا طرح اولیه به اجرا درآمده و محصولی از آن ساخته شود. در مرحله ی اجرا تمامی خطا ها و نکات مثبت بیان خواهند شد. ممکن است به هیچ عنوان آسیاب به خوبی عمل نکند، که البته جای هیچ نگرانی نخواهد بود. وقتی با خطا های مختلف مواجه می شویم، معایب به خوبی خود نمایی می کنند. پس از مشخص شدن مشکلات موجود و بررسی آن توسط کارشناسان مختلف، لازم است تا طرح اولیه دچار تغییرات زیادی شود. پس از اعمال تغییرات مختلف و بروز رسانی طرح اولیه، شاهد یک طرح ثانویه کامل و درجه یک هستیم که نه تنها هیچ گونه ایرادی در آن وجود ندارد، بلکه بسیار دقیق و منحصر به فرد می باشد.

کلام پایانی

آسیاب یکی از تجهیزات مهم در صنعت به شمار می آید که با استفاده از آن می توان متریال مختلف را به قطعات ریز و کوچک تر تبدیل کرد. این متریال به صورت خام و به همان نحوی که استخراج می شوند، قادر به راه یابی به خط تولید نمی باشند، از این جهت لازم است تا به واسطه ی ماشین آلات مختلف هم چون آسیاب صنعتی تغییر شکل پیدا کنند. این دستگاه منحصر به فرد از لزومات یک واحد صنعتی می باشد، مجموعه های مختلفی در حال حاضر ارائه دهنده ی این دستگاه می باشند. 

مجموعه ی پادیر از جمله شرکت های بزرگی است که انواع آسیاب های صنعتی را با کیفیت های مختلف ساخته و راهی بازار می کند. تمامی مراحل ساخا از جمله طراحی آسیاب کاملا توسط کادر این مجموعه صورت می گیرد. در طراحی آسیاب محققان پادیر تلاش کرده اند تا آیتم های زیادی را قرار دهند تا به راحتی بتوان از دستگاه استفاده کرد و رادنمان بالایی داشته باشد. از این رو آسیاب صنعتی ساخته شده در مجموعه ی پادیر بسیار با کیفیت هستند و با نمونه های خارجی در حال رقابت می باشند.

دیگر خدمات شرکت پادیر ماندگار
شل کوره
سیلیکون غبارگیر
ساخت ماشین
ساخت کوره و دستوالعمل طراحی کوره
تعداد بازدبد: 234
2 خرداد 1401