طراحی کوره گندله سازی و نحوه ساخت آن

طراحی کوره گندله سازی و نحوه ساخت آن

آهن در زندگی بشر نقش بزرگی دارد، با فلز آهن بشر قادر به پرواز شده و حتی فضا را پیموده است. آهن از معادن سنگ استخراج شده و پس از طی فرآیند های مختلفی راهی ذوب آهن خواهد شد. گندله همان فلز آهن است که به شکل گلوله های کوچکی در آمده است. ماده اولیه ی تولید گندله، نرمه آهن بوده است، گندله نیز ماده اولیه ای برای تولید آهن خام و ناخالص می باشد. متاسفانه امکان استفاده از نرمه آهن برای ساخت آهن خام وجود ندارد، چرا که نرمه آهن پس از قرار گیری در کوره های مخصوص ذوب آهن، اختلال های زیادی را در کوره ایجاد خواهند کرد. از این رو برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، نرمه آهن توسط روش های مخصوص به اشکال مختلف هم چون گندله در می آید.

کوره گندله سازی در این مرحله مورد استفاده قرار خواهد گرفت، سنگ آهن و نرمه آهن تحت عنوان ماده اولیه وارد کوره شده و سپس به گلوله های کوچکی تبدیل خواهد شد. فناوری کوره گندله سازی در گذشته منحصر به کشور های خاصی بود، خوشبختانه در سرزمین ما این فناوری وجود دارد. ایران جزو کشور های برتری است که به این تکنولوژی دست یافته است. در ادامه مبحث کوره گندله سازی را مورد بررسی قرار می دهیم، خواهشمندیم تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

اهمیت کوره گندله سازی در صنایع ذوب آهن

خروجی آهن با خلوص متعدد و تبدیل آن به آهن آلات مختلف از مهم ترین اعداف کارخانه های ذوب آهن در سر تا سر جهان می باشد. سنگ آهن استخارجی از معادن به دلیل ماهیت و ساختار عظیمی که دارند، به راحتی قادر به استفاده در کوره ها نمی باشند. برای کاهش در هزینه های سرباز، سنگ آهن به قطعات کوچک تری تبدیل خواهد شد. در پیایان این عملیات، حجم عظیمی از خرده آهن و نرمه آهن به وجود می آید. در چنین شرایطی نیز قادر به استفاده از این مواد اولیه درون کوره های ذوب آهن نمی باشیم. از این رو فناوری گندله سازی به عنوان کاتالیزگر و تسهیل کننده ی امور وارد فرآیند ساخت آهن می شود.

گندله در یک فرآیند ساخته شده و در فرآیند بعدی ارد کوره های مخصوص می شود و هیچ آثاری از آن باقی نخواهند ماند. به همین دلیل این عناصر را در گروه کالای سرمایه ای و یا واسطه ای  قرار می دهند. کالای واسطه ای در یک کارخانه طی تحمل هزینه های تبدیل و اولیه ساخته شده و در کارخانه ای دیگر به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می گیرد. اگر خرده سنگ آهن و هم چینین نرمه آهن را راهی کوره ساخت کنیم، آسیب های جدی به کوره ها وارد خواهد شد. برای رفع این مشکل مهندسی با طراحی کوره گندله سازی تحولی بزرگ در صنایع آهن ایجاد کرده اند.

با توجه به شرایط موجود کوره گندله سازی اهمیت بالایی در صنایع ذوب آهن دارد. با وجود این که هزنیه های زیادی برای ساخت گندله صرف می شود، اما به نسبت هزینه و ضرر های ناشی از نبود گندله کمتر می باشد. گندله سازی در طی مراحل متعددی انجام می شود. تمامی این مراحل با در کنار هم قرار گرفتن باعث موفقیت در ساخت گندله خواهند شد. کوره گندله سازی یکی از مراحلی است که در ساخت گندله از آن استفاده می شود، کیفیت گندله های ساخته شده تماما به این مراحل مخصوص  کوره گندله سازی بستگی دارد.

مراحل ساخت گندله

  1. تهیه ی مواد اولیه: شاید برایتان جالب باشد، برای ساخت گندله نیاز به تهیه ی کنسانتره آهن داریم.
  2. دیسک گندله سازی: پیش از ساخت دیسک های مخصوص از مخروط ها برای تولید گندله استفاده می شد. اما با رواج فناوری دیسک گندله استفاده از مخروط ها منسوخ شده اند.
  3. پختن گندله های خام: کوره ای که برای ذوب آهن مورد استفاده قرار می گیرد، کوره بلند می باشد. متاسفانه کنسانتره آهن و یا گندله خام قادر به تحمل دما و فشار در کوره بلند را ندارد. از این رو با پختن گندله خام سبب مقاوم سازی بیشتر آن خواهیم شد.
  4. حذف رطوبت موجود در گندله سبز: گندله های خام پس اط آن که پخته شدند، به رنگ سبز درآمده که درصدی رطوبت در آن ها وجود دارد. برای از بین بردن این رطوبت نیاز بهخشک کردن گندله ها داریم.
  5. کوره گندله سازی: این مرحله طی دو فرآیند به وجود می آید.
  • پیش گرم کردن: پختن گندله ها در دمای 1000 درجه سانتی گراد که تمامی گندله ها به صورت یکسان حرارت می بینند.
  • پختن گندله: مرحله ی نهایی برای ساخت گندله ها که در طی ان حدود 50 درصد حرارت به آن ها داده می شود. این مرحله برای افزایش مقاومت و کاهش شکنندگی گندله ها طراحی شده است.

تمامی مراحل ساخت گندله اگر با موفقیت طی شوند، اما در مرحله ی کوره گندله سازی، پخت گندله ها به درستی محقق نشود، تمامی عملیات با شکست مواجه خواهد بود. از این رو طراحی کوره گندله سازی بسیار اهمیت دارد. سود آوری کارخانه ی گندله سازی زمانی ممکن خواهد بود، که مهم ترین تجهیز آن یعنی کوره گندله سازی از بهترین کیفیت برخوردار باشد.

طراحی کوره گندله سازی

کوره گندله سازی متشکل از بخش های متعددی است. این کوره مانند یک ظرف ساده جهت پخت غذا نیست که تنها گرما را به مواد موجود منتقل کند، بلکه خود نیز از تجهیزات مختلفی ساخته شده است. طراحی کوره گندله سازی توسط متخصصین زیادی انجام شده است. در کوره گندله ساز این گونه طراحی شده است، صفحه ای به حالت دورانی در حال حرکت می باشد. گندله ها بر روی ان سوار شده و گرما را در مراحل مختلف دریافت می کنند. دو محفظه در ابتدای ورود گندله ها وجود دارند که  به عنوان منطقه خشکر کردن جریان رو به پایین شناخته می شوند. دو محفظه در کنار هم دیگر قرار می گیرند، سپس راهی محفظه ی جدیدی می شوند که منطقه پیش گرمایش تعدیل شده نام گذاری شده است. پی از آن یک محفظه ی دیگر با نام منطقه ی پیش گرمایش می شوند. درجه ی دما در این 4 محفظه ی اولیه کمک کمک شروع شده و یک باره گندله ها با هجوم گرما مواجه نخواهند شد.

یک کوره دوار وجود دارد که گندله ها درون آن قرار می گیرند. در این مراحل گندله ها با گرما و افزایش دما مواجه خواهند شد. مفاوم سازی و هم چنین بالا بردن آستانه تحمل در این مرحله صورت می گیرد. در ادامه عملیات کوره گندله سازی معکوس شده و گندله ها وارد محفظه های سرد کن می شوند. چهار محفظه در کنار هم قرار گرفته شده اند که به آرامی دمای گندله ها را گرفته و آن ها را سرد می کنند. افت سریع دما به عنوان مناسب نبوده و گندله ها را می شکند. برای جلوگیری از این اتفاق 4 محفظه تحت عنوان منطقه ی سرد کن وجود دارد.

طراحی کوره گندله سازی بسیار جالب است، ابتدا گندله ها به آرامی گرم می شوند وبه محض قرار گیری در بالا ترین درجه، دمای آن ها به آرامی کاسته خواهد شد. در انتهای نوار دوار فرآیند پخت گندله در کوره گندله سازی به پایان می رسد. در انتها محصولات تولید شده آماده ی بارگیری و انتقال به کارخانه ی ذوب آهن می باشند. 

ساخت کوره گندله سازی

کوره گندله سازی یکی از فناوری های بزرگ و حائز اهمیت در دنیا است. کشور های زیادی قادر به ساخت کوره گندله سازی نیستند. برای ساخت این محصول، نیاز به متخصصین و مهندسین بسیار زیادی است. ابتدا مهندس ها طراحی کوره گندله سازی را انجام می دهند. سپس طرح اولیه مورد بررسی قرار گرفته و نواقص آن برطرف خواهد شد. سپس با صرف هزینه های گزافی طرح اولیه کوره گندله سازی ساخته می شود. این تجهیز مهم مورد تست و امتحان قرار خواهد گرفت. پس از دریافت تایید محصولات نهایی و پذیرش در آزمون های کنترل کیفیت برای ساخت گندله در کارخانه گندله سازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

از این رو فناوری ساخت کوره گندله سازی در اختیار هر کسی قرار نخواهد گرفت و شرکت هایی که این محصول را انحصارا تولید کرده اند، این فناوری را جزو حقوق معنوی خود دانسته و اجازه ی بهره مندی از این امتیاز را به هر کسی نمی دهند. اما شرکت های دانش بنیان متعددی نیز هستند که ساخت کوره گندله سازی را بر عهده گرفته و این تجهیز خاص را به دنیا عرضه می کنند.  با وجود چنین شرکت هایی برای ساخت کوره گندله نیاز صرف هزینه های گزاف و بررسی آزمون و خطا های مختلف نیستید. می توانید با صرف هزینه ی دستگاه، به راحتی ان را خریداری کنید.

تعمیر کوره گندله سازی

قطعا تمامی دستگاه هایی که درصنایع بزرگ مور استفاده قرار می گیرند، در طی فعالیت و گذراندن عمر مفید خود، مستهلک می شوند. کوره گندله سازی نیز به دلایل مختلف دچار آسیب شده و نیاز به تعنیز و بازسازی دارد. خوشبختانه امکان تعمیر کوره گندله سازی وجود داشته و نیاز به خرید مجد دستگاه وجود ندارد. شرکت هایی که در زمینه ساخت کوره گندله سازی فعالیت می کنند، یک خط تولید برای ساخت قطعات مختلف کوره گندله سازی راه اندازی کرده اند. بدین ترتیب قطعات مختلف دستگاه هم امکان تعمیر و هم چنین امکان تعویض خواهند داشت. یک نکته ی مهم هنگام خرید کوره گندله سازی این است که باید به مراکز معتبر و برند های معتبری مراجعه کنید که در صورت بروز هر گونه مشکلی حین نصب و استفاده از کوره گندله سازی، خدمات پس از فروش هم چون؛ تعمیر کوره، تعویض قطعات و احیای دستگاه را ارائه دهند.

در صورتی که یکی از قطعات کوره گندله سازی نیز دچار مشکل شد و نیاز داشتید تا قطعه را تعویض کنید، اما این قطعه در بازار موجود نبود، می توانید به کارگاه های مخصوص ساخت قطعات صنعتی مراجعه کنید و قطعه ی مورد نظر را تهیه کرده و در کوره نصب کنید. شرکت های ارائه دهنده ی کوره گندله سازی هم چنان وظیفه دارند تا قطعه معیوب را برای شما تعمیر و یا تعویض کنند.

کلام پایانی

کوره گندله سازی یکی از مهم ترین تجهیزات در صنایع ذوب آهن می باشد. بدون وجود این کوره قدرتمند، عملیات ذوب آهن و هم چنین ساخت آهن آلات مختلف با مشکلات زیادی مواجه خواهد بود. خوشبختانه فناوری ساخت کوره گندله سازی در کشور ما وجود داشته و می توان این محصول را از ایشان خریداری کرد. مجموعه  پادیر ید بیضایی در صنایع فولاد داشته و ارائه دهنده ی کوره گندله سازی می باشد. این مجموعه علاوه بر ارائه ی این تجهیز مهم، تمامی خدمات پس از فروش از جمله؛ نصب کوره، تعمیر و احیا کوره را ارائه می دهد. هم چنین کارشناسان این مجموعه همیشه آماده ی پاسخگویی به مراجعه کنندگان می باشند. مجموعه ی پادیر یکی از بهترین مرجع هایی است که برای خرید و ساخت کوره گندله سازی می توان به ایشان مراجعه کرد.

دیگر خدمات شرکت پادیر ماندگار
طراحی کوره آهک
کوره پخت شاموت
غلتک کوره
غلتک
تعداد بازدبد: 1071
2 خرداد 1401