ساخت خشک کن

ساخت خشک کن

یکی از جذابیت هایی که در دنیای صنعت شاهد آن هستیم، ساخت تجهیراتی است که خود آن ها نقش مهمی در صنعت داشته و برای ساخت محصولات مختلف از آن استفاده می شود. خشک کن صنعتی یک تجهیز بسیار با اهمیت در جهان صنعت است. این دستگاه در چرخه ی تولید جایگاه ویژه ای داشته و برای از بین بردن رطوبت باقی مانده در میان مواد خام بکار می رود. در گذشته ساخت خشک کن منحصر به کشورهای خاصی بود و برای استفاده از آن باید دلارهای زیادی از کشور خارج می شد. اما امروز خشک کن صنعتی با مکانیزم پیچیده ای که دارد، در کشور ما نیز ساخته می شود.

مجموعه هایی که در زمینه ی ساخت دستگاه های صنعتی فعالیت می کنند، در تلاش هستند تا خشک کن های با کیفیتی را بسازند و راهی بازار کنند. اما در عین حال مجتمع بزرگی هم چون پادیر ماندگار موفق به ساخت خشک کن های صنعتی با کیفیت و راندمان بسیار بالایی شده است. رمز موفقیت این مجموعه ی بزرگ بهره مندی از کادری مجرب و توانا در حرفه های مختلف بوده است.

این مبحث در نظر دارد تا ساخت خشک کن را به خوبی تشریح کند. در ادامه ی مطلب با ما همراه شوید.

مراحل ساخت خشک کن

روال ساخت دستگاه های صنعتی به یک صورت است: همه ی ما می دانیم که مواد اولیه راهی کارخانه می شود. درون کارخانه دستگاه ها و تجهیزات زیادی قرار داده شده که تغییرات زیادی بر روی مواد اولیه ایجاد می کنند و سبب ساخت محصولات نهایی خواهند شد. در مورد ساخت خشک کن دقیقا چنین فرآیندی وجود دارد. با این تفاوت که مواد ورودی متفاوت بوده و دستگاه های موجود در کارخانه مخصوص ساخت خشک کن می باشد. پیش از برپایی کارگاه ساخت لازم است، تا طراحی خشک کن توسط مجموعه ای از کارشناس های مربوطه انجام شود. در طی آن خط تولید فرمان های لازم را دریافت کرده و محصولات را خواهد ساخت.

در کارگاه ساخت هدف تولید محصولی با نام دستگاه خشک کن است، اما برای دستگاه های موجود در کارگاه هیچ فرقی نمی کند که قرار است، چه محصولی ساخته شود. دقیقا تمام بخش های کارخانه فعالیت های همیشگی خود را انجام می دهند، با این تفاوت که مواد اولیه تغییر پیدا کرده است. مراحل ساخت به شرح زیر است؛

  1. تهیه مواد اولیه
  2. ریخته گری
  3. پرداخت
  4. رنگ پذیری( در صورت نیاز)
  5. مونتاژ

ترکیب مواد اولیه:

قطعات جدیدی راهی پرداخت و مونتاژ خواهد شد. هر بخش وظیفه دارد تا یک کار به خصوص را انجام دهد. ابتدا مواد اولیه از منابع مربوط یعنی بازار و یا کارخانه های مخصوص خریداری می شوند. بدنه ی خشک کن از آلیاژ های مختلفی تشکیل شده که  سبب تسهیل در امر رطوبت زدایی می شود.

ریخته گری:

متریال بعد از ترکیب در قالب های مخصوصی قرار گرفته و عملیات ریخته گری شروع می شود. در ریخته گری مواد اولیه وارد محفظه های مختلفی می شوند که قالب نام دارد. سپس به اشکال مختلف در آمده و راهی مراحل بعدی یعنی پرداخت و پردازش خواهند شد. ریخته گری نیز یک مرحله ی مهم است. اگر متریال به خوبی در کنار هم قرار نگیرند، احتمال دارد در مراحل بعدی و زمانی که قطعات خام زیر دستگاه پرداخت قرار می گیرند، هیچ گونه مقاومتی نداشته و بشکنند. هم چنین احتمال دارد تا سختی این قطعات بیش از میزان لازم باشد و به دستگاه ها و تجهیزات آسیب جدی وارد شود. از این رو ریخته گری یکی از مراحل بسیار با اهمیت است.

پرداخت:

پس از آن که قالب های خام با کیفیت مناسب بر اساس فرمولاسیون موجود در طراحی خشک کن آماده شد. لازم است تا تغییرات مختلفی بر روی خشک کن ایجاد شود. به عنوان مثال تخته های فلزی برای تبدیل شدن به بدنه ی خشک کن راهی چرخه ی تولید و دستگاه های پرداخت شده است. ابتدا دستگاه برش بر اساس اندازه های تعیین شده برای بدنه این صفحات را برش خواهد داد. در ادامه باید تراشه های مخصوصی بر روی آن ها ایجاد شود تا یک سری از قطعات هم چون سنسور های تعیین درجه حرارت بر روی آن نصب شود. ایجاد تراشه بر عهده ی دستگاه تراش می باشد. به واسطه ی دستگاه لیزر برند مجموعه بر روی قسمت خاصی حک خواهد شد. به دلیل مراحل سخت پرداخت بدنه یدستگاه بسیار زبر و خشن شده است، در یک مرحله صیقل کاری انجام شده و قسمت های زبر و خشن از بین خواهند رفت.

رنگ پذیری و مونتاژ:

بدنه باید توسط متریال های مختلفی عایق بندی شود. از آن گذشته رنگ های مخصوصی بر روی بدنه پاشیده خواهد شد. پس از گذشتن از این مرحله، اجزای مختلف بدنه به واسطه ی جوشکاری و پیچ و مهره به همدیگر وصل خواهند شد. در این مرحله از تولید بدنه کاملا آماده شده است. در محله ی مونتاژ بدنه بر روی قطعات اصلی سوار شده و ساخت خشک کن به اتمام می رسد. این مثال ساده تنها بدنه را تعریف و تشریح کرد. اما اجزای درونی و تمامی جزئیات نیز این فرآیند را طی خواهند کرد. با این تفاوت که ممکن است یکی از مراحل برای قطعه ای وجود نداشته باشد. به عنوان مثال چرخ دنده ها نیاز به رنگ ندارند و یا جوشکاری بر روی آن ها اعمال نخواهد شد.

مهم ترین فرآیند ساخت خشک کن

در فرآیند ساخت خشک کن مراحل با رعایت سلسله مراتب خاصی در امتداد همدیگر انجام خواهند شد. اما هیچ تضمینی ندارد که آیا محصول ساخته شده دارای کیفیت های لازم می باشد. ممکن است یکی از مراحل ساخت مانند برش به خوبی انجام نشده باشد و معایب زیادی بر روی دستگاه خشک کن وجود داشته باشد. دستگاه های صنعتی هم که قادر به تشخیص چنین مشکلاتی نیستند و تنها هدف خود از تولید یک قطعه و یا محصول را دنبال خواهند کرد. در چنین شرایطی تیم کنترل کیفیت و یا QC وارد عمل شده و شروع به تست تمامی اجزا و دستگاه موجود خواهد کرد.

کارخانه های مختلفی ساخت دستگاه صنعتی همچون خشک کن را بر عهده دارند، بی شک محصولی دارای بالاترین رتبه ها خواهد بود که در تمامی خطوط تولید از یک تیم کنترل کیفیت استفاده کند. زمانی که کیفیت محصولات به خوبی بررسی می شوند، باعث شده تا محصولات معیوب و ناقص به خوبی از نمونه های سالم جدا شوند و خط تولید را تا انتها طی کنند. زمان شناسایی محصول معیوب و ضایعات بسیار مهم است. چرا که یک محصول تا انتهای چرخه ی تولید هزینه های تبدیل و اولیه را دریافت خواهد کرد. هر چه زودتر ضایعات شناسایی شوند، برای امور مالی سودمندتر می باشد.

کنترل کیفیت برپا شده تا این وظیفه ی مهم را بر عهده بگیرد و هم چنین مانع از آن شود تا محصولات بی کیفیت راهی بازار فروش شده و اعتبار شرکت را خدشه دار کنند. زمانی که کنترل کیفیت معایب دستگاه را شناسایی کند، به جای ورود به انبار کالا به خط تولید مرجوع می شود و معایب آن برطرف خواهد شد. کنترل کیفیت می تواند تاثیر مثبت بسیار زیادی بر روی فعالیت کارخانه و هم چنین محصولات تولیدی ایجاد کند.

کلام پایانی

دستگاه خشک کن از جمله محصولات و تجهیزات حائز اهمیت در صنعت های مختلف می باشد کارخانه های مختلفی که انواع محصولات پرکاربرد را می سازند، برای تکمیل فرآیند خود نیازمند دستگاه خشک کن هستند. از این رو دستگاه خشک کن نیاز مبرم یک اقتصاد می باشد. ساخت خشک کن صنعتی از انحصار کشورهای مخصوصی در آمده و کشور ما نیز این محصول ارزشمند را تولید می کند.

کارخانه ی پادیر ماندگار با دارا بودن تجهیرات پیشرفته و کادری ماهر ساخت خشک کن را با کیفیت های بسیار بالایی انجام خواهد داد. دستگاه خشک کن صنعتی ساخته در مجموعه ی پادیر جزو نمونه های برتر در دنیا می باشد. چرا که مراحل ساخت خشک کن ناشی از یک طراحی تخصصی بوده و تیم کنترل کیفیت تمامی مراحل را زیر نظر داشته است.

تعداد بازدبد: 279
2 خرداد 1401