طراحی و ساخت ماشینکاری غلتک

طراحی و ساخت ماشینکاری غلتک

غلتک یک استوانه فلزی است که در صنعت و کالا های زیادی به عنوان بدنه و یا عضوی مهم استفاده می شود. در طراحی کوره دوار کل بدنه کوره را یک غلتک بزرگ تشکیل می دهد. غلتک ها دارای سایز های متعددی هستند، بعضی از آن ها جثه ی بزرگی داشته که به راحتی با استفاده از چند دستگاه ساده نمی توان آن ها را ساخت. برای ساخت غلتک دوایر تولید بر پا شده که هر کدام دارای خط تولید متعددی هستند. در مرحله ی پرداخت از ساخت غلتک ها به ماشین کاری های مختلفی احتیاج پیدا خواهیم کرد.

ماشینکاری غلتک متشکل از دستگاه های مختلفی است که با فعالیت های متوالی هم دیگر انواع غلتک ها را در سایز و اندازه ی مختلف می سازند. ماشینکاری غلتک حجم عظیمی از فرآیند های خط تولید را انجام می دهد. به حدی که متریال و قالب های اماده زیر دستگاه ها قرار گرفته و محصول نهایی قبل از مونتاژ ساخته خواهد شد. کارگاه صنعتی  ساخت غلتک که از ماشینکاری غلتک پیشرفته و مجهزی برخوردار نباشد، به هیچ عنوان قادر به ساخت غلتک های متعددی با تراش های کوچک و بزرگ نخواهد بود. در این مقاله  ماشینکاری غلتک را مورد بررسی قرار می دهیم و هم چنین از شما دعوت می کنیم تا در ادامه ی مبحث با ما همراه شوید.

منظور از ماشینکاری غلتک چیست؟ 

برای ساخت غلتک ها در مرحله ی اول که ترکیب متریال و ریخته گری انجام می شود، نمی توان استوانه ی غلتک را مطابق طرح آن در آورد. گاهی از ورقه های مسطحی استفاده می شود که آن ها را در دستگاه مجهز قرار داده و به شکل استوانه در می آورند. گاهی هم استوانه های از پری در دستگاه های ریخته گری در می آیند که به واسطه ی ماشینکاری غلتک مورد پراخت واقع شده و به شکل نهایی غلتک تبدیل خواهند شد. مرحله ی پرداخت از تولید غلتک ها متشکل از دستگاه ها و تجهیزات مختلفی است که عملیات های مختلفی را بر روی فلز ایجاد می کنند و آن را آماده ی مصرف و نصب در ماشین آلات دیگر خواهند کرد.

این که غلتک چه سایزی دارد، قطر و اندازه ی آن چند میلی متر باشد، همگی توسط ماشینکاری غلتک انجام خواهد شد. دستگاه های برش و یا دستگاه تراش عضوی کوچک در مجموعه ی ماشینکاری غلتک می باشند. تمامی تغییراتی که بر روی غلتک ایجاد می شود، هم چون ایجاد سوراخ های کوچک و بزرگ برای درج پیچ و مهره های مختلف و هم چنین صیقلی کردن سطح غلتک همگی توسط ماشینکاری غلتک محقق می شود.

شاید این گونه برداشت شود که تنها وظیفه ی ماشینکاری غلتک اعمال تغییرات فیزیکی بر روی غلتک می باشد. اما مزیت های دیگری این دستگاه ها دارد. زمانی که عملیات پرداخت به واسطه ی ماشینکاری غلتک در حال انجام است، فشار های زیادی بر روی قطعات مورد پرداخت ایجاد می شود. در صورتی که متریال قطعات دارای کیفیت مناسبی نباشند، در این مرحله از تولید دچار آسیب شده که لازم است از خط تولید خارج شوند. در این مرحله یک آزمون انجام می شود و ضایعات از موجودی با کیفیت خارج خواهد شد. بدون صرف هزینه های زیادی ضایعات مشخص شده که برای رفع مشکلات آن ها می توان اقدام کرد.

مراحل ساخت ماشینکاری غلتک

برای ساخت این دستگاه های مجهز چندین مرحله ی بسیار مهم وجود داشته که به شرح زیر است؛

  1. طراحی ماشینکاری غلتک
  2. تهیه ی ماده اولیه جهت ساخت
  3. ریخته گری با استفاده از قالب های مناسب
  4. پرداخت
  5. مونتاژ
  6. کنترل کیفیت

روال ساخت ماشینکاری غلتک بیان شد، اما لازم به ذکر است که ماشینکاری غلتک مجموعه ای متشکل از دستگاه های مختلف است که نحوه ی فعالیت و سازو کار آن ها با همدیگر کاملا متفاوت می باشد. از این رو تنها با یک خط تولید مواجه نیستیم و نیازمند دایره ی تولید عظیمی می باشیم که دارای خط تولید های متعدد می باشد. مرحله ی مونتاژ و کنترل کیفیت نیز باید به صورت اختصاصی برای هر کدام از دستگاه ها انجام شود.

طراحی ماشینکاری غلتک چگونه انجام می شود؟

مرحله ی طراحی ماشینکاری غلتک بدین صورت است که یک تیم و یا کادر مجرب تمام دستگاه های لازم جهت ساخت غلتک را طراحی می کنند. دستگاه ها باید به نحوی طراحی شوند که بتوان هر غلتکی را با متریال های مختلف و هم چنین سایز های متعدد ساخت. از ویژگی های بارز ماشینکاری غلتک اندازه های آن ها می باشد. این اندازه ها باید کاملا استاندارد و مطابق محیط کارگاهی باشند. این نکته که بتوان دستگاه ها را درون کارگاه و کارخانه با هر مساحتی قرار داد، بسیار مهم است.

در طراحی ماشینکاری غلتک نحوه ی سوخت آن ها نیز مهم است. انرژی مصرفی دستگاه نباید به حدی باشد که به جا سود آوری با زیبان قابل وجهی مواجه شویم. چرا که در نهایت هزینه های سوخت و انرژی جزو سربار ساخت محسوب شده و بر روی تمامی کالا های ساخته شده سرشکن می شود. از این رو باید این هزینه ها خارج از محدوده ی کنترل سربار و میزان استاندارد آن نباشد. تمامی ویژگی های دستگاه های صنعتی موجود در گروه در طراحی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. نحوه ی فعالیت، اجزای تشکیل دهنده، میزان دقت، تعداد قطعات موجود و ساعات کارکرد همگی جزو پارامتر هایی هستند که در طراحی ماشینکاری غلتک از آن ها رونمایی خواهد شد.

طراحی ماشینکاری غلتک یک کار حرفه ای و بسیار با اهمیت است. به همین دلیل باید حتما توسط مجموعه افراد مجرب و کارشناس انجام شود. مهندس هایی که در رشته های مختلف هم چون برق، مکانیک، استاتیک، شیمی و... تخصص دارند در گروه طراحی ماشینکاری غلتک ماشینکاری غلتک گرد هم آمده و پیکره ی دستگاه ها را ترسیم می کنند. در کنار این کادر مجرب لازم است تا یک تیم از کارشناسان حسابداری وجود داشته باشد و تمامی هزینه های ساخت ماشینکاری غلتک را برآورد کنند. زمانی یک طراحی موفقیت آمیز خواهد بود که با استفاده از منابع محدود بیشرین کارایی استخراج شود. بی شک پروژه هایی که هزینه های آن ها بسیار زیاد است، به راحتی وارد مرحله ی عملیاتی و ساخت نخواهند شد.

ساخت ماشینکاری غلتک

پس از طراحی ماشینکاری غلتک نوبت به ترکیب متریال و مواد اولیه می رسد. هر کدام از دستگاه های موجود در ماشینکاری غلتک از مواد مجزایی با ترکیب های متفاوت ساخته می شوند. در این مرحله از ساخت نیازمند یک مهندس شیمی هستیم تا تمامی درصد ها و خلوص متریال را مورد ارزیابی قرار دهد. پس از آن در قالب های مخصوص ریخته گری مواد اولیه به شکل قالب های خامی در می آیند که باید وارد مرحله ی پرداخت شوند. اکر یکی از متریال دارای درصدی ناخالصی و یا دارای اضافات ترکیبی باشد، کاملا طراحی به هم ریخته و قطعا این قطعه معیوب شده و راهی ضایعات خواهد شد.

یک نکته ی جالب در خصوص ساخت ماشینکاری غلتک این است که، تمامی این تجهیزات به واسطه ی دستگاه هایی پرداخت می شوند که آن ها نیز از لحاظ مکانیزم و کاربرد یکی هستیند. همان گونه که دستگاه برش برای آن ساخته می شود تا فلزات مختلف را برش دهد. خودش نیز به واسطه ی دستگاه برش مورد پرداخت قرار خواهد گرفت. از این رو فرآیند ساخت ماشینکاری غلتک جالب است. نه فقط دستگاه برش بلکه دستگاه های تراش و cnc و سایر دستگاه ها نیز این فرآیند را طی خواهند کرد.

حضور کادری مجرب از کارشناسان مربوطه در تمامی مراحل بسیار مهم است. چرا که این قطعات باید کاملا مورد ارزیابی قرار گیرند. نیروی کار مهم از مهم ترین فاکتور های یک پروژه می باشد. حتی اگر کارخانه کاملا مکانیزه باشد، ممکن است دستگاه ها حین فعالیت دارای خطا باشند. نیروی کار ماهر با پیگیری های اصولی مانع از بروز هر گونه خطا شده و از هدر رفت هزینه ها و انرژی خواهد شد. علاوه بر آن همیشه گفته اند که باید کار را به کار دانش سپرد.

آیا ماشینکاری غلتک نیاز به تعمیر پیدا می کنند؟

یکی از اتفاقات رایج در ساخت و تولید واحدهای صنعتی مستهلک شده دستگاه ها بوده و لازم است تا تعمیرات در درجه های مختلف صورت بگیرد. ماشینکاری غلتک کاری سنگین با فشار های بسیار زیاد می باشد. حتما در خط تولید دستگاه دچار آسیب شده که باید تعمیر شود. برای جلوگیری از متضرر شدن کارگاه و توقف فعالیت، هر گونه خرابی باید فورا شناسایی و تعمیر شود. در صورتی که انباشت استهلاک صورت پذیرد با هزینه های گزاف و زیادی مواجه خواهیم شد. از این روز تعمیر ماشینکاری غلتک جزو فعالیت های اصلی واحد صنعتی به شمار آمده و باید توسط کارشناسان مربوطه انجام شود.

از آن جا که طراحی دستگاه هاس صنعتی مخصوصا طراحی ماشینکاری غلتک منحصر شرکت سازنده ی آن می باشد و هر کسی قادر به انجام چنین تعمیراتی نیست، باید از مجموعه که دستگاه را ساخته اند کمک گرفت. گاهی آسیب های وارده منجر به آن شده است تا قطعه ای به کلی تخریب شود. برای رفع این مشکل اولین راهکار تعویض قطعه است. اگر برای تعمیر به نمایندگی برند دستگاه مراجعه نکرده باشید مجبور خواهید بود برای پیدا کردن قطعه آن را به کارگاه های ریخته گری سفارش دهید. که البته روند طولانی داشته و زیان بار خواهد بود. از این رو مراجعه به سازنده برای تعمیر ماشینکاری غلتک بهتر از هر کار دیگری است.

کلام آخر

ماشین آلات راه سازی و کوره های صنعتی برای فعالیت خود نیازمند غلتک های متعددی هستند. غلتک یک قطعه ی صنعتی اس که کاربرد زیادی داشته و بسیار حائز اهمیت است. ساخت ماشینکاری غلتک منحصر کشورهای محدودی است و این تجهیزات به واسطه ی واردات راهی کشور های مختلف می شوند. خوشبختانه در کشور ما تکنولوژی ساخت ماشینکاری غلتک وجود داشته و نیاز به واردات و خروج دلار های زیادی را از کشور سلب کرده است.

در کشور ما مجموعه ی بزرگی هم چون پادیر قرار داد که در امر ساخت تجهیزات صنعتی دست توانایی داشته و انواع تجهیزات را با کیفیت بسیار بالا می سازد. به نحوی که ماشینکاری غلتک ساخته شده در پادیر تمامی تاییدیه های لازم را از مجامع بین المللی دریافت کرده اند. حتی این محصولات به کشور های دیگر نیز صادر می شوند. تمامی فرآیند های ساخت هم چون طراحی، ساخت و حتی تعمیر نیز در کشور صورت گرفته و هیچ عامل خارجی در امر تولید دخالت نکرده است. پشتیبانی از فروش نیز یکی از حداقل خدماتی است که شرکت پادیر ماندگار ارائه می دهد.

 

دیگر خدمات شرکت پادیر ماندگار:

تعداد بازدبد: 305
2 خرداد 1401