طراحی و ساخت سیکلون غبارگیر

طراحی و ساخت سیکلون غبارگیر

یكی از وسايلی كه در جداسازی ذرات جامد از فاز گاز استفاده می شود، سيكلون ها هستند. جريان گاز با ذرات ريز جامد وارد يک محفظه استوانه ای می شود و جريان مواد با يک حركت گردباد به سمت پايين سيكلون حركت می كند. با توجه به اينكه نيروی وارد شده بر ذرات جامد، از نيروی وارد شده بر فاز گاز بيشتر است، اين ذرات مماس بر ديواره ظرف به سمت پايين هدايت می شوند. در قسمت پايين محفظه نيز فضايی برای جمع شدن اين ذرات وجود دارد كه به صورت ناپيوسته يا پيوسته اين ذرات از محفظه خارج می شوند.

اگر می خواهید درباره سیکلون غبارگیر اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

طراحی سیکلون غبارگیر

طراحی سیکلون های غبارگیر بدون داشتن دانش و آگاهی از علم مهندسی غیرممکن است. با استفاده از علوم مهندسی و استفاده از بهترین نرم افزارهای دنیا در کنار تجربه طراحی و ساخت سیکلون های غبارگیر باعث می شود که طراحی این ماشین آلات با راندمان بالا در صنایع مختلف صورت گیرد. با به حداقل رساندن نقاط سکون ذرات جامد و مکان های نبود جریان هوا باعث افزایش راندمان سیکلون های غبارگیر در طراحی این محصول می شود. طراحی سیکلون های غبارگیر با بررسی مشخصات خط تولید، محیط کارخانه و غبار آلاینده محیط با یک سری آزمایشات، محاسبات مهندسی و مدل سازی های کامپیوتری انجام می گیرد. مجموع این مراحل باعث طراحی و ساخت سیکلون غبارگیری با کیفیت بالا با توجه به نیاز مشتری می شود. به همین دلیل مرحله طراحی در ساخت این محصول از اهمیت بالایی برخوردار است.

ساخت سیکلون غبارگیر

نقشه ساخت سیکلون غبار گیر به دلیل داشتن شکل پیچیده نیاز به تجربه و استفاده از ماشین آلات پیشرفته برای اجرای صحیح طراحی می باشد. با به کارگیری نیروهای کارآزموده در کنار استفاده از ماشین آلات پیشرفته می توان ساخت سیکلون های غبارگیر با راندمان بالا را تولید کرد. ساخت سیکلون های غبارگیر از مصالحی مانند آهن، استیل و مصالح دیگر است. ساخت این محصول با بدنه آهنی یک انتخاب مناسب و مقرون به صرفه است. همچنین استفاده از سیکلون با بدنه استیل برای مواد با خورندگی بالا و صنایعی مانند صنایع غذایی بسیار مناسب است. باید به این نکته توجه کنید که استفاده از برخی مصالح ارزان قیمت با ضخامت بیشتر نسبت به مصالح گران قیمت باعث کاهش هزینه خواهد شد.

در این سیستم، هوا با استفاده از یک الگوی مارپیچی در قسمت بالای سیکلون که قسمت بزرگتر سیکلون می باشد، شروع به چرخش می کند و به سمت پایین و قسمت کوچکتر سیکلون جریان پیدا می کند. ذرات معلق در جریان چرخشی به دیواره تحتانی سیکلون که به شکل مخروط می باشد، برخورد می کند و به انتهای سیکلون لغزش پیدا می کنند جایی که می توان آن ها را جمع آوری کرد. سیکلون به عنوان پیش جدا کننده استفاده می شود تا بار گرد و غبار تا رسیدن به فیلتر نهایی را افزایش دهد. سیکلون های با بازده بالا انرژی زیادی مصرف می کنند و هزینه بیشتری دارند و سیکلون ها با بازده کمتر بسیار موثر خواهند بود در صورتی که به همراه یک سیستم مکمل فیلتراسیون استفاده شود.

تعمیر سیکلون غبارگیر

در صورتی که سیکلون غبارگیر شما خوب کار نمی کند، دو دلیل وجود دارد یا حجم غبار تولید شده زیاد است که غبارگیر شما ظرفیت تصفیه این حجم را ندارد یا سیستم تمیز کاری شما به خوبی کار نمی کند و یا ممکن است ترکیبی از این دو حالت اتفاق افتاده باشد. اگر به این دو مورد توجه نکنیم در فرایند تولید شما وفقه ایجاد می شود و همین امر باعث افزایش هزینه های کارخانه شما می شود. چند راهکار برای به حداقل رساندن وقفه های احتمالی و کاهش هزینه های وجود دارد که به شرح زیر است:

  • نقش هوای فشرده در عملکرد غبارگیر

هوای فشرده نقش مهمی در عملکرد سیستم تمیزکاری غبارگیر دارد. در صورت کافی نبودن فشار هوای فشرده، فیلترهای غبارگیر پر از غبار می شوند و در صورت زیاد بودن فشار هوا، فیلترها آسیب می بینند و باید دور های تعویض فیلتر را کوتاهتر کنید. همچنین کیفیت هوای فشرده نیز اهمیت دارد و باید دستگاه تولید هوای فشرده این توانایی را داشته باشد که هوایی تمیز و با فشار یکنواخت و مداوم را حتی در صورت کار بی وقفه دستگاه، تولید و به داخل کپسول ها پمپاژ کند.

  • تاثیر افت فشار بر روی عملکرد غبارگیر

فشار بالا می تواند مشکلاتی را به وجود آورد به دلیل وکیوم شدن شدید کیسه ها، ذرات غبار به آن ها می چسبند و سیستم تمیزکاری توان ریختن غبار را نخواهد داشت. فشار بالا گاهی می تواند باعث پاره شدن کیسه ها شود و فشار پایین نیز دردسرهای خودش را دارد و باعث می شود مکش ذرات غبار به درستی انجام نشود و هم پایان عمر کیسه ها شود. عدد مربوط به فشار بیانگر قدرت مکش غبارگیر است. بنابراین کنترل فشار هوا از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

همچنین باید به این نکته توجه کنید که فیلترهای جدید مقاومت کمتری در برابر هوا دارند و هر فیلتر جدیدی بعد از گذشت زمان مشخصی کارایی خود را از دست می دهد. وقتی مقاومت هوا در فیلترهای جدید زیاد باشد جریان از بین آن ها سریعتر هدایت می شود و تمام جریان به داخل این فیلترها کشیده می شود و فیلترها سریع پر از غبار می شوند. بهتر است برای جلوگیری از آسیب و جلوگیری از تعمیر فیلترها قبل از زمان موعد تعویض شوند. همچنین تعمیر باید توسط افراد متخصص صورت گیرد تا باعث بروز مشکلات دیگری نشود.

نتیجه گیری

سیکلون غبارگیر وسیله ای است که می توان با کمک آن ذرات معلق موجود در سیال مانند هوا یا گاز و یا مایعات را بدون استفاده از فیلتراسیون جداسازی کرد. برای جداسازی ذرات معلق از دو نیروی چرخش و گرانش استفاده می شود تا ذرات از سیال جدا شوند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.یکی از برترین مجموعه های فعال در تولید این تجهیزات در ایران شرکت ایرانیان صنعت پادیر است که با بهره گیری از نیروهای متخصص و با تجربه خود و تکیه بر جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا توانسته محصولاتی استاندارد و با کیفیت تولید نماید.

دیگر خدمات شرکت پادیر ماندگار
ساخت خط تولید
ساخت خشک کن
طراحی کوره آهک
ساخت کوره و دستوالعمل طراحی کوره
تعداد بازدبد: 627
2 خرداد 1401