تراست رولر یا بیرینگ و کاربردهای آن

تراست رولر یا بیرینگ و کاربردهای آن

تراست رولر، یک یاتاقان غلتکی از نوع رانشی است که امکان چرخش با اصطکاک کم را فراهم می‌ سازد و ناهماهنگی زاویه‌ای را به وجود می آورد. تراست رولر برای تحمل بارهای شعاعی و بارهای محوری سنگین در یک جهت طراحی می شود. به طور معمول این یاتاقان ها از یک محور چرخشی در سوراخ واشر شفت پشتیبانی می کنند که ممکن است نسبت به واشر محفظه ناهماهنگ باشد. ناهماهنگی به دلیل شکل داخلی کروی واشر محفظه امکان پذیر است.

تراست رولر یا همان یاتاقان رانش کروی غلتکی توسط SKF در سال 1939 معرفی شد. طراحی تراست رولرهای اولیه مشابه طرحی است که هنوز در ماشین های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.

ساخت تراست رولر:

تراست رولرهای غلتکی از یک واشر شفت (برای یاتاقان‌های شعاعی که اغلب به آنها "حلقه داخلی" گفته می‌شود)، یک واشر محفظه (برای یاتاقان‌های شعاعی که اغلب "حلقه بیرونی" نامیده می‌شوند)، رولرها یا همان غلتک‌های نامتقارن و یک کیج تشکیل می شوند. تراست رولرها همچنین واحدهای بلبرینگ قابل دسترسی هستند که توانایی تحمل کردن بارهای محوری را در دو جهت دارا هستند.

طراحی تراست رولر:

طراحی داخلی بلبرینگ تراست رولر توسط ISO استاندارد نشده است، بنابراین بین تولید کنندگان مختلف و سری های مختلف متفاوت است. برخی از پارامترهای طراحی تراست رولر عبارتند از:

 • شکل و ابعاد رولر یا غلتک
 • طراحی فلنج
 • بریدگی های غیر چرخشی در واشر محفظه
 • یاتاقان‌های تراست رولر رانشی دارای بالاترین چگالی بار در بین تمام یاتاقان‌های رانشی یا تراست هستند.

ابعاد

برخی از سری‌های رایج تراست رولرها عبارتند از:

 • 292
 • 293
 • 294

مواد تراست رولر

حلقه های تراست رولر و عناصر آن را می توان از مواد مختلفی ساخت، اما رایج ترین آنها فولاد کروم است، ماده ای که تقریبا دارای 1.5% محتوای کروم است. برخی دیگر از مواد رایج به کار رفته در تراست رولر عبارتند از: ورق فولادی (مهردار یا برش لیزری)، برنج (مهر شده یا ماشینکاری شده)، فولاد (ماشینکاری شده)

انتخاب مواد به صورت عمده با حجم و روش ساخت انجام می شود. برای یاتاقان های با حجم زیاد، کیج ها اغلب از ورق فلزی مهر و موم شده هستند، در حالی که سری های کم حجم اغلب دارای کیج هایی از برنج یا فولاد ماشینکاری شده هستند.

کاربرد تراست رولرها

یاتاقان‌های تراست رولر غلتکی دارای کاربردهای صنعتی هستند، جایی که بارهای محوری سنگین، سرعت‌های متوسط و احتمالا ناهماهنگی وجود دارد. برخی از محیط های کاربردی رایج عبارتند از:

 1. کوره های صنعتی
 2. گیربکس ها
 3. تجهیزات پردازش خمیر و کاغذ ( به ویژه در پالایشگاه ها )
 4. نیروی محرکه دریایی و حفاری دریایی
 5. جرثقیل ها و پل های چرخشی
 6. توربین های آبی
 7. اکسترودرها برای قالب گیری تزریقی

خدمات تراست رولر

ما در مجموعه پادیر ماندگار یکی از ارائه دهندگان خدمات پیشرو در خدمات تراست رولر هستیم.

از ابتدای کار، ما درگیر ارائه طیف گسترده ای از خدمات موقعیت مکانیکی رولر با کیفیت عالی برای مشتریان خود هستیم. مهندسان ما مجهز به ماشین‌های پیشرفته و آخرین اطلاعات هستند که به آنها امکان می‌دهد به راحتی عیب دستگاه ها را پیدا کنند و در بازه زمانی تعهد شده به تعمیر تراست رولر بپردازند و مشکل را برطرف سازند. این سرویس با اجتناب از بارگذاری چرخه ای بر عناصر نورد به از بین بردن لرزش روی تجهیزات دوار کمک می کند. کل این خدمات را قادر هستید با نرخ های پیشرو در صنعت از ما دریافت نمایید.

اطلاعات دیگر

تراست رولر باعث از بین رفتن لرزش در تجهیزات و کوره های دوار می شود، همچنین دارای این قابلیت است که از بارگذاری چرخه ای روی عناصر رولی جلوگیری کند. روش نقطه شناور بارگذاری سه نقطه را حذف می کند و بارگذاری یکنواخت چهار نقطه را تضمین می کند که در غیر این صورت یک عامل بسیار رایج برای شروع مشکلات مکانیکی در خشک کن است. همچنین این یکی از دلایل اصلی شروع ارتعاش با آسیب رساندن به سطوح نورد یا همان رولینگ است. این مشکل به غلطک های صنعتی وارد می شود.

طراحی تراست رولر برای کوره های دوار سیمان به صورت دو بعدی و سه بعدی ارائه می شود. تعویض و تعمیر تراست رولر از اصلی ترین موارد تعمیر و نگهداری کوره های دوار محسوب می شود. در تعمیر تراست رولر، سطوح تماس تراست رولر و پیشانی رینگ مورد بررسی قرار می گیرد.

تعداد بازدبد: 560
24 اردیبهشت 1401